Kézműves - csipkeverő
2 találat

Benko Pál

Részletek

Benko Pál
benko-pal-fulek

A füleki Motolla Kézműves Baráti Kör és a Palócföldi Népi Iparművészek Egyesületének tagja. A Felvidéki Hagyományos Kézművesek Fórumának egyik alapítója. Biológia-kémia szakos pedagógus, jelenleg a Füleki Gimnáziumban tanít.
Fő alkotási területei:
Gyékénykötés: gyermekfoglalkozásokon egyszerű gyékénydíszeket és használati tárgyakat készít, csigahurka technikával tárolókat (szakajtó, kosár, kas) és Badin Ádám Meseszínháza részére kasbábokat. Mestere Kovács Tibor.
Kabak- és lopótök díszítése: hagyományos karcolással tökedényeket, kulacsot és lopót díszít. Mestere Konrád Lajos.
Vert- és rececsipke: Főleg gömöri csipkével foglalkozik, hagyományos lakás – és szakrális textíliákat készít, javarészt rekonstruált minták szerint. Mestere Takács Zsuzsánna.
Bútor- és mennyezetkazetta festés: Gyerekfoglalkozások alkalmával a festés alapjait oktatja. A zempléni református templom karzatkazettáit festette meg, és alkotótársaival együtt a ceglédberceli református templom mennyezetkazettáinak elkészítésében vett részt.
Mestere Gaál János és sokat köszönhet Ament Évának, Bárdos Julinak, Budai Cz. Katának és Gelsei Sándornak.

Mesterségkézműves / csipkeverő
Technikacsipkeverés / gyékényfonás
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásoktat / mesterségbemutatókat tart / értékesít / kapcsolatot tart szakmai szervezetekkel, egyesületekkel
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésGömörsid [Šíd]
Rövid URL
ID8440
Módosítás dátuma2023. december 7.

Jakab Malvína

Részletek

Jakab Malvína
jakab-malvina-csipkevero-1

Jakab Malvina unokája biztatására tizenkét éve, a fiatalokkal együtt iratkozott be a csipkeverő-tanfolyamra Rozsnyón, s azóta készíti az időigényes, finom munkát igénylő alkotásait.
Ma már külföldi kiállítások és konferenciák résztvevője, a pelsőci régió egyik kisközségének értékőrző lakosa.
A rozsnyói csipkeverők klubjának tagja, mely 2000-ben jött létre a gömöri közművelődési központ kezdeményezésére, és jelenleg átlagosan 15 tagot számlál Rozsnyóról és a környékéről. Összejöveteleik alkalmával a csipkeverés hagyományos és új módjaival ismerkednek, megosztva egymással tapasztalataikat. Rendszeresen részt vesznek a „Paličkovanie – Csipkeverés – Koronki” elnevezésű nemzetközi fesztivál szervezésében, nemzetközi konferenciákon, kiállításokon és alkotóműhelyeken.

A gömöri minták nagy, vastag minták voltak, mivel főleg főkötők készültek belőlük. Napjainkban már nem divat a kis terítő és a falakat díszítő kézimunka. Főkötőt sem hordunk, azonban mégis büszkén díszeleg ruháinkon a vert csipke. Nemegyszer pólók díszítéseként köszön vissza. Azonban tudnunk kell, hogy a valódi, kézzel vert csipke hónapokig készül.
A csipkeverés kellékei a henger, az orsók, a cérna, a gombostűk, az olló, a takácstű és a horgolótű. Aki csipkét szeretne verni, annak sok türelemre és művészi tehetségre is szüksége van. A mintát lerajzolják, átlátszó papírral takarják le, hogy az alkotás elkészültekor, amikor a keményítést végzik, ne ázzon el a minta.

Mesterségkézműves / csipkeverő
Technikacsipkeverés
Működési formanyugdíj mellett
Kézműves aktivitásmesterségbemutatókat tart / értékesít
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésPelsőcardó [Ardovo]
Rövid URL
ID8013
Módosítás dátuma2023. december 11.

2 találat