Kézműves - hímző
6 találat

Csontos Mária

Részletek

Csontos Mária
csontos-maria-1

Népi minták kézi hímzésével foglalkozom (kalocsai, matyó, népmese-motívum), valamint készítek levendulával és citromfűvel töltött szintén hímzett batyukat, amelyek eddig a legnépszerűbb termékeim között vannak. Hímzéseim trikók, nadrágok, cipők, párnahuzatok, táskák felületére készítem, de a tradicionális terítők sem maradhatnak ki a sorból. Nemcsak népi motívumok hímzésével, de azok festésével is foglalkozom, pl.: ékszeresdobozokat, fakanalakat díszítek.

Mesterségkézműves / hímző
Technikahímzés
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásmesterségbemutatókat tart
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésEkel [Okoličná na Ostrove]
Rövid URL
ID9383
Módosítás dátuma2023. december 5.

Csányiová Mária

Részletek

Csányiová Mária
csanyi-maria-7

Kézműves technikák: madeira, richelie, telt-kolocsi hímzés, horgolás, kötés, régi kézimunkák megmentése

Mesterségkézműves / hímző
Technikahímzés
Működési formanyugdíj mellett
Kézműves aktivitásoktat / mesterségbemutatókat tart
Szakmai besoroláshagyományőrző kézműves (hagyományos úton és hagyományos közegben tanulta)
TelepülésTardoskedd [Tvrdošovce]
Rövid URL
ID9180
Módosítás dátuma2023. december 7.

Zoboralji Örökség Őrzői Hímző- és Viseletkészítő Műhely

Részletek

Zoboralji Örökség Őrzői Hímző- és Viseletkészítő Műhely
zobori-csipke-muhely-1

A Zoboralji Örökség Őrzői Hímző- és Viseletkészítő Műhely polgári társulásként működik.  A tagságot hivatásos varrónők és amatőrök alkotják, akik nyugdíj- illetve munka mellett kedvtelésből hímeznek, vert csipkét, hagyományos viseleteket készítenek és újragondolnak népi elemeket. Több sikeres kiállításon vannak túl. Édesanyáktól, nagyszülőktől, dédszülőktől tanult mintákat sikeresen alkalmazzák munkájuk során, hisz Budapesten a Hagyományok házában több zsűrizett alkotást, köztük több „A“ minősítést tudhatnak magukénak.

Mesterségkézműves / csipkeverő / hímző
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitászsűriztet
Szakmai besoroláshagyományőrző kézműves (hagyományos úton és hagyományos közegben tanulta)
TelepülésPográny [Pohranice]
Rövid URL
ID8919
Módosítás dátuma2018. január 7.

Agócs Anna

Részletek

Agócs Anna
agocs-anna-ajnacsko-1

Kézi és gépi hímzéssel foglalkozom. A hímzés fortélyait nagymamámtól és édesanyámtól, valamint önképzéssel szereztem. Hímzéseimmel különféle ruhadarabokat (pólók, ingek, szoknyák, körsálak stb.), kiegészítőket, valamint lakástextilt díszítek.

Mesterségkézműves / hímző
Technikavarrás
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásértékesít
Szakmai besoroláshagyományőrző kézműves (hagyományos úton és hagyományos közegben tanulta) / hagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésAjnácskő [Hajnáčka]
Rövid URL
ID8320
Módosítás dátuma2023. december 11.

Ádám Veronika

Részletek

Ádám Veronika
adam-veronika-almagy-1

Ádám Veronika 1969-ben látta meg a napvilágot Rimaszombatban. Születése óta Almágyban él. Az általános iskolában Ádám Zita tanítónőnek köszönhetően megszerette a magyar irodalmat és megtanulta értékelni a magyar kultúrát, gyökereink ismeretének fontosságát. Soha nem jutott eszébe elhagyni a szülőföldet, hisz csak itt lehet igazán önmaga.

A tornaljai mezőgazdasági középiskolát, amelynek könyvelői szakán végzett, a megfelelő szaktudás átadása mellett a magyarság szellemiségének ápolása is jellemezte. Ebben az időszakban nagyon sok vers- és prózamondó versenyen vett részt, a kassai Kazinczy-napokon pedig újságírói díjban részesült. Akkoriban úgy gondolta, irodalommal, történelemmel, tehát a magyar nemzetiségével összefüggő pálya vár rá. A  sorsa másképp alakult, húsz évig a banki szektorban dolgozott. Szerette a munkáját, de gondolatai másfelé jártak. Szerette volna a környezete szokásait, a magyar hagyományokat népszerűsíteni és átadni a fiataloknak: „A megoldás az orrom előtt volt. Nagyon szerettem alkotni, már gyerekkoromban is sokszor díszítettem a ruháimat hímzéssekkel, mindig is tetszettek a színes virágok. Ezekben a munkálatokban lelkes segítőre találtam az édesanyámban. A hímzés és a kézimunka szeretetét neki köszönhetem, tőle tanultam mindent. A hímzést, kötést, varrást, kreativitást és szépérzéket. Innen már egyszerű volt megfogalmazni mit is szeretnék csinálni és miért. A hímzésen keresztül szeretném megmutatni, kifejezni, hogy mennyire gazdag, mennyire szép, mennyire viselhető, szerethető, egyedi és igényes a magyar népi hímzés.”

Eldöntötte, hogy napi szinten a magyar népi hímzéssel szeretne foglalkozni. 2015. január 1-én egyéni vállalkozást indított Angel Art néven, amit ma már  csak Angyalműhelyként emlegetnek. Kezdetben a kalocsai virágok motívumrendszeréhez nyúlt, majd a matyó hímzés elemeit mutatta meg a munkáiban. Az idő előrehaladtával azonban egyre jobban érdekelte a palóc és a  gömöri minták története, formája. Ma már a világ minden táján megjelennek a munkái. Felvidéki óra ketyeg Ausztráliában, matyó óra mutatja az időt Isztambulban, népi hímzésű pólói, blúzai kedvesek Angliában, Svédországban, Amerikában, Kanadában, Mexicóban. Saját tervezésű termékei, a nemzeti színekben pompázó kalocsai mintákból alkotott „magyar kéz” és „magyar gitár” is nagyon népszerűek.

Célja, hogy a népi hímzést kicsit újra gondolva megjelenítse a napi viseletben, hogy viselhetővé, népszerűvé tegye a mai modern ruhadarabokon. Ezért azon dolgozik, hogy a fiatalabb korosztály is megismerhesse ezeket a motívumokat, ezzel is erősödjön bennük a nemzeti identitástudat. Szeretné látni, hogy a fiatalok szeretik, tovább viszik, büszkén viselik elődeik hímzésmintáit.

„Úgy érzem fontos és kötelességünk is, hogy folyamatosan fenn tartsuk őseink hagyományait, szokásait és kultúráját. Ebben a tarka világban, ahol több ezer kilométert órák alatt meg lehet tenni, ahol pár nap alatt különböző kultúrákba, országokba, emberek közé lehet kerülni, nagyon fontos, hogy tudjuk és megmutassuk, hová tartozunk. Gyökér nélkül gyenge még egy fűszál is, nemhogy egy ember. Ebben a szellemben készítem a palóc mintás ruhadarabokat, tarisznyákat és használati tárgyakat, amelyek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek.”

Távlati céljai között szerepel:
– további palóc minták kutatása és felfedezése, valamint ezek beiktatása a munkáiba,
– olyan használati tárgyak készítése, amelyek igényes kiegészítői lehetnek minden háztartásnak,
– megismerni a gömöri hímzés technikáját, mert helyileg ez áll a legközelebb kulturális örökségünkhöz,
– egy palóc viseletekből álló kollekció megalkotása, ahol a régi viseleteket modernebb szabásformában mutatná be, ragaszkodva a minták eredetiségéhez,
– végül a megszerzett tudását szívesen átadná  a gyerekeknek iskolai szakkörökön vagy más rendezvényeken keresztül.

Mesterségkézműves / hímző
Technikahímzés
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásoktat / mesterségbemutatókat tart / értékesít / kapcsolatot tart szakmai szervezetekkel, egyesületekkel
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésAlmágy [Gemerský Jablonec]
Rövid URL
ID8102
Módosítás dátuma2023. december 11.

Geleta Katalin

Részletek

Geleta Katalin
geleta-katalin-1

Már gyermekkorától vonzotta a kézművesség világa, amit nagymamája tanított és szerettetett meg vele. Azsúr és Toledó (szálhúzásos) technikával varr blúzokat, ruhákat. 2011 októberétől Hetény község és környéke ügyes kezű lányait, asszonyait tanítja ezekre a technikákra.

Mesterségkézműves / hímző
Technikaazsúrozás
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásoktat / mesterségbemutatókat tart / értékesít
Szakmai besoroláshagyományőrző kézműves (hagyományos úton és hagyományos közegben tanulta)
TelepülésHetény [Chotín]
Rövid URL
ID7806
Módosítás dátuma2023. december 6.

6 találat