Kézműves - kovács
2 találat

László Ottó

Részletek

László Ottó
laszlo-otto-hanva (1)

Az European Iron art cég története:
László Ottó családi és helyi néphagyományra, gépészmérnöki végzettségére alapozva 1997-ben vaskovácsműhelyt épített szülőfalujában, Dél-Szlovákiában. Művészi kovácsmunkákat, díszvas mesterségeket, főként kapukat és kerítéseket, lakberendezést, különféle kül-és beltéri kézműves munkákat készít. Azóta több mint 300 ügyfele volt, közülük mintegy 50 hűséges, visszatérő vásárló. Rendkívül termékeny iparos, 2000-től 2015-ig összesen mintegy 300 tonna vasból készített kézműves alkotásokat. Művei mindegyike eredeti, nem is használja kétszer ugyanazt a díszt. Esztétikájára számos művészeti stílus hatással van, mint az art deco, a reneszánsz és a barokk, de mindegyik saját stílusának eredeti, magas művészi hozzáadott értékkel rendelkező ornamentális kompozíciója. Szobrászai és szobrai figurálisak, egyesek antik témájúak, mások pedig különleges egyéni karaktereket, hangulatokat és emberi viselkedést ábrázolnak.

Tanulmányai:

1988 Pécsi Tudományegyetem, Pollack Mihály Mérnöki és Informatikai Iskola
1987 Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), Mérnökképző Intézet
1979-1984 Prágai Cseh Műszaki Egyetem
1975-1979 Kassai Magyar Ipari Szakközépiskola

Munkahelyi előzmények:
1988-1997 Tanulmányainak befejezése után kilenc évet töltött Magyarországon, Szekszárdon gépészmérnökként és kiskereskedelemben.
1997-től szülőfalujába, Szlovákiába, Hanvára visszatérve megalapította saját cégét, az European Iron art Inc.-t. Épített egy vasműves műhelyt, ahol különféle vasműves munkákat és műalkotásokat készít külső és belső terekhez, valamint szobrokat és kisplasztikákat. Nagyméretű és kézműves alkotásai számos kastélyt, szállodát, éttermet, régi villát, parkot és teret díszítenek (Szlovákiában: Hotel Rotunda, Rozsnyó; Hotel Hunter, Nagyrőce; Hotel Resla, Selmecbánya; Gladiátor étterem, Kassa; Protestáns líceum, Rimaszombat; Poltári és Behyncei kastélyok Magyarországon: Mészáros Villa, Márta Villa, Budapest; Putnok főtere) Egyik remekműve II. János Pál pápa ajándéka volt. 2000 és 2015 között mintegy 300 tonna vasból készített kézműves és műalkotásokat.

Egyéb érdeklődési körök:

Szereti a művészeteket és a művészettörténetet. Orgonál a helyi (református) templomban és egyházi kórusban is. Társalapítója és aktív tagja különböző kézműves egyesületeknek (társalapítója a Gömöri Kézművesek Szövetségének, a Szlovák Vasművesek Szakszövetségének)

A nyilvános helyeken, szállodákban és kastélyokban látható főbb kézműves munkák:
-2001 Balusztrád: Rotunda, étterem és szálloda Rozsnyón, Szlovákiában (4 tonna)
-2002 Kerítés, kapu, rózsakert, ablakrácsok, lámpás, kandeláberek viktoriánus stílusban: Sedmák család kísértetkastélya Poltáron, Szlovákiában (10 tonna)
-2003 Dombormű Ulman István asztalossal közösen, arany és ezüst díszítéssel, Rozsnyó önkormányzatának (Szlovákia) ajándéka II. János Pál pápának, a pápa rozsnyói látogatása alkalmából. Jelenleg a Vatikánban van kiállítva.
-2003 Kapu, kerítés, tetőelemek, kandeláberek, belső és külső korlátok eklektikus barokk stílusban: Mészáros Villa, Napos utca, Budapest, Magyarország (15 tonna)
-2005 Kapu, kerítés, kandeláberek, korlátok, lámpák (art deco lámpa fogadásra – 1000 kg, neogótikus lámpa bálteremben – 800 kg, lámpás étteremben – 300 kg), kémény és a
kürtös Diana szobor: Hotel Hunter, Nagyrőce, Szlovákia (20 tonna)
-2006 Portálok, kapuk, kerítések, külső korlátok, szökőkút lótuszos nő figurális motívumával, szobrok a parkban (Őrszem, Két ló, Vadász a nyíllal, Táncoló lány), lámpások: Fabricky neoklasszicista kastélya család Barsfüss, Szlovákiában (14 tonna)
-2007 Gate and fences – Villa Márta, Budapest (5 tons)
-2008-Belső kézműves munkák, korlát bagollyal – a légió jelképe, gyepekből és égitestekből összeállított lámpás, Gladiátor és Nő gladiátor szobra a sziklákon, Gaullis sisak, A sárkány (a parkban) – Gladiátor étterem Kassa (10 tonna)
-2010 korlátok – Rosenau Hotel Rozsnyón, (3 tonna)
– 2011ablakrács – Protestáns líceum Rimaszombaton, Szlovákiában (6 tonna)

-2011 Dombormű a szlovákiai kassai örmény templom oltárán
-2012 Art deco kapu, kerítések (200 m) – Fabricky kastély, Beje, Szlovákia (14 tonna) –

A közterületen kiállított főbb szobrok és szobrok listája:
– Gömöroszág fája- Sajógömör, Szlovákia
– Az élet fája – Putnok főtere, Magyarország
– Barbora szobra – Hotel Resla, Selmecbánya, Szlovákia
– Nyugodt nő – A magángyűjtő Berzéte, Szlovákia.

Kiállítások:
2002 Hungexpo, Budapest, Magyarország
2003 Szerencs expo, Magyarország
2000-2010 Gömörexpo Putnok, Magyarország
2008 Gallery Megyeháza, Miskolc, Magyarország
2009 Gallery Duna part, Budapest, Magyarország
2010 Löffler Béla Galéria, Kassa, Szlovákia
2011 Országos Filmszínház Uránia, Budapest, Magyarország
2012 Expo Bártfa, Szlovákia
2013, 2014 Expo Poprad, Szlovákia.

A médiában:
Újságok: Új Szó (magyar nyelvű napilap Szlovákiában), Blikk (hetilap Magyarországon),
Vasárnap (magyar nyelvű hetilap Szlovákiában).
Magyar tévéadók: Magyar TV, RTL klub, M1, Duna TV, TV2.
Szlovák tévéadók: STV1, STV2, Markíza, Szepsi regió TV.

Lesko Tamás

Részletek

Lesko Tamás
lesko-tamas-1

Lesko Tamás vagyok 37 éves, Kassán születtem, de most mégis a Felvidék felső Bodrogköz legdélkeletibb szegletében, Kistárkányban élek. Feleségemmel két fiúgyermeket nevelünk. Büszkeséggel tölt el, hogy azon felvidéki emberek kevesek közé tartozunk, akik elmondhatják magukról: Tisza parti gyerekek. Már gyerekkoromban is szerettem a történelmet, a kardokat, a fegyvereket. Mindig azon agyaltam, hogyan lehetne ezeket a csudaszép dolgokat megcsinálni. Valahogy eképpen alakult ki a vas, és a vas megmunkálása iránti szeretet. Autószerelő és gépész a végzettségem, pedig kovács szerettem volna lenni. A dolog nem maradt annyiban, autodidakta módon kezdtem tanulni a kovácsolást. Szükség is volt erre, mert hadi hagyományőrzőként megtapasztaltam, milyen nehéz beszerezni a felszerelés egyes darabjait. Elkezdtük saját magunknak készíteni a nyílhegyeket, lándzsákat, késeket, sisakokat, pajzsokat és a többi apró kiegészítőt. Javarészt hagyományőrző barátaimnak csinálok középkori fegyvereket, tábori kellékeket, esetleg disz- vagy ajándéktárgyakat. Munkáim megidézik a középkori egyszerű emberek igényét, amikor nem a csillogás, hanem a használhatóság és az időtállóság volt a fontosabb. A kovácsolt kézműves termékekben pont az tetszik, ha látszik rajta a kalapácsütések nyoma. Minden egyes kalapácsütésben ott van tudás, a tapasztalat, a szakértelem és a hozzáértés, néha ott van a kudarc is, amiből szintén csak tanulhat az ember. Nagy öröm számomra, amikor kiszabadulok a mindennapi mókuskerékből és kalapácsot ragadhatok. Még nagyobb öröm, amikor gyermekeimen látom az érdeklődést valamilyen régi szakma iránt. Nagy felelősség a kézművesek számára, hogy azt a „tálentumot”, amit a jó Isten reánk bízott, azt ne hagyjuk  elveszni, ne csak megtartsuk, hanem gyarapítsuk, átörökítsük.

Mesterségkézműves / kovács
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitáskapcsolatot tart szakmai szervezetekkel, egyesületekkel
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésKistárkány [Malé Trakany]
Rövid URL
ID8528
Módosítás dátuma2023. december 7.

2 találat