Szlovákiai Magyar Adatbank - Kézművesek » Kézműves mesterségek » kézműves kézműves – Szlovákiai Magyar Adatbank – Kézművesek
Kézműves - kézműves
2 találat

Molnár Imre

Részletek

Molnár Imre
molnar-imre-1

A fazekas mesterséggel a Határon túli magyar pedagógusok népművészeti alkotótáborában találkozott először a Zalaegerszeg melletti Gébárton. Hosszú évekig csak alkalomszerűen, a nyári táborok egy hete alatt foglalkozott vele. 2012-ben azonban eljött a pillanat, amikor vásárolt egy elektromos fazekaskorongot. Akkortól kezdve foglalkozik intenzívebben a korongozással. Termékeit felesége, Molnár Belány Szilvia díszíti sgraffito technikával, azaz máz alatti engóbba karcolt mintákkal. A tanulási folyamatban rengeteget köszönhet Csuti Tibor fazekasnak, aki bármikor szívesen osztja meg vele tapasztalatait és tudását. Szakmailag ő a tanára, mestere és példaképe. Népi iparművész, az Népművészet Ifjú Mestere cím birtokosaként elsősorban a letisztult, népies formák és színvilág felé irányította őket. Jelenleg  Gímesen, a szülői házban kialakított műhelyben dolgozik.

Kézműves technikái: fazekas, gelencsér, gölöncsér – korongolás

 

Mesterségkézműves
Technikaagyagozás / fazekasság / korongozás
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásoktat / mesterségbemutatókat tart / értékesít
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésÉrsekújvár [Nové Zámky]
Rövid URL
ID8627
Módosítás dátuma2023. december 7.

Molnár Belány Szilvia

Részletek

Molnár Belány Szilvia
molnar-belany-szilvia-1

Zoboralján született, Kolonban nőtt fel. A tojásírást itt tanulta gyermekkorában a nagypapájától, bár ez a technika nem eredeti koloni, nem igazán tudja, ő honnan ismerte. Többféle technikát tanított meg neki, valamiért éppen ez tetszett meg, ezt vitte tovább. A gombostűfejjel rajzolt, viaszolt technikát alkalmazza, amely a Kárpát-medence számos területén ismert volt: Lengyelországban, Magyarországon, Ausztriában, Szlovákiában – leginkább Gömörben. Mintái gömöri ihletésűek, de most már leginkább a saját kreativitására támaszkodik. A munka hosszadalmas folyamat, a tojás kifújásával kezdődik. Ezt követően a kifújt tojáshéjat tisztítja, fertőtleníti, zsírtalanítja, azaz előkészíti a festésre. A tojáshéjat színezőlébe áztatva megfesti, és a színes tojáshéjra viszi fel az olvadt fehér színű viaszt egy gombostű segítségével. Batikolni is szokta, ilyenkor a tojáshéjra méhviasszal viszi fel a mintát, utána festőlébe áztatja. Száradás után a viaszt leolvasztja. Így rajzolódik ki a minta. Festéskor szívesen kísérletezik természetes anyagokkal – gyönyörű, változatos színeket ad például a hagymahéj, a cékla, illetve a kávé…
A módszert továbbgondolta, karácsony környékén üveggömböt és gyertyát is szívesen díszít a fent leírt technikával.

Mesterségkézműves / tojás díszítő
Technika
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásoktat / mesterségbemutatókat tart / értékesít
Szakmai besoroláshagyományőrző kézműves (hagyományos úton és hagyományos közegben tanulta)
TelepülésÉrsekújvár [Nové Zámky]
Rövid URL
ID8611
Módosítás dátuma2023. december 7.

2 találat