Kézműves - csipkeverő
3 találat

Bognár Terézia

Részletek

Bognár Terézia
bognar-terezia-6

Már több mint 20 éve egy idős házaspár vezetett be a vertcsipke készítés művészetébe. Szilárd alapokat kaptam, amelyekre tudtam építeni. Újabb tanfolyamon vettem részt, melyet sikeres vizsgával zártam. Ezt követően a pozsonyi székhelyű Népművészeti központ ÚLUV munkatársa lettem. Több kiállítás, valamint kézműves bemutatók vannak mögöttem. Ma már csak mint hobbi van jelen életemben a vertcsipke készítés. Képek, terítők, különböző dekorációk, valamint ékszerek kerülnek ki kezem alól. Igazi kihívás számomra, amikor bányász csipkét készítek. Itt minta nélkül dolgozom, és jóval több verőkékkel. Vizsga darabom is bányász csipke volt, 52 pár verőkékkel dolgoztam. Célom, hogy e csodálatos technika fennmaradjon a jövő nemzedékek számára is. Mai napig megható pillanatként élem meg, mikor a kész csipkét leveszem a hengerről és kezembe foghatom. Hisz amíg készült, annyi minden került bele. Valami belőlem.

Mesterségkézműves / csipkeverő
Technikacsipkeverés
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásoktat / mesterségbemutatókat tart
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésGúta [Kolárovo]
Rövid URL
ID9423
Módosítás dátuma2023. november 14.

Zoboralji Örökség Őrzői Hímző- és Viseletkészítő Műhely

Részletek

Zoboralji Örökség Őrzői Hímző- és Viseletkészítő Műhely
zobori-csipke-muhely-1

A Zoboralji Örökség Őrzői Hímző- és Viseletkészítő Műhely polgári társulásként működik.  A tagságot hivatásos varrónők és amatőrök alkotják, akik nyugdíj- illetve munka mellett kedvtelésből hímeznek, vert csipkét, hagyományos viseleteket készítenek és újragondolnak népi elemeket. Több sikeres kiállításon vannak túl. Édesanyáktól, nagyszülőktől, dédszülőktől tanult mintákat sikeresen alkalmazzák munkájuk során, hisz Budapesten a Hagyományok házában több zsűrizett alkotást, köztük több „A“ minősítést tudhatnak magukénak.

Mesterségkézműves / csipkeverő / hímző / népviseletvarrás
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitászsűriztet
Szakmai besoroláshagyományőrző kézműves (hagyományos úton és hagyományos közegben tanulta)
TelepülésPográny [Pohranice]
Rövid URL
ID8919
Módosítás dátuma2018. január 7.

Jakab Malvína

Részletek

Jakab Malvína
jakab-malvina-csipkevero-1

Jakab Malvina unokája biztatására tizenkét éve, a fiatalokkal együtt iratkozott be a csipkeverő-tanfolyamra Rozsnyón, s azóta készíti az időigényes, finom munkát igénylő alkotásait.
Ma már külföldi kiállítások és konferenciák résztvevője, a pelsőci régió egyik kisközségének értékőrző lakosa.
A rozsnyói csipkeverők klubjának tagja, mely 2000-ben jött létre a gömöri közművelődési központ kezdeményezésére, és jelenleg átlagosan 15 tagot számlál Rozsnyóról és a környékéről. Összejöveteleik alkalmával a csipkeverés hagyományos és új módjaival ismerkednek, megosztva egymással tapasztalataikat. Rendszeresen részt vesznek a „Paličkovanie – Csipkeverés – Koronki” elnevezésű nemzetközi fesztivál szervezésében, nemzetközi konferenciákon, kiállításokon és alkotóműhelyeken.

A gömöri minták nagy, vastag minták voltak, mivel főleg főkötők készültek belőlük. Napjainkban már nem divat a kis terítő és a falakat díszítő kézimunka. Főkötőt sem hordunk, azonban mégis büszkén díszeleg ruháinkon a vert csipke. Nemegyszer pólók díszítéseként köszön vissza. Azonban tudnunk kell, hogy a valódi, kézzel vert csipke hónapokig készül.
A csipkeverés kellékei a henger, az orsók, a cérna, a gombostűk, az olló, a takácstű és a horgolótű. Aki csipkét szeretne verni, annak sok türelemre és művészi tehetségre is szüksége van. A mintát lerajzolják, átlátszó papírral takarják le, hogy az alkotás elkészültekor, amikor a keményítést végzik, ne ázzon el a minta.

Mesterségkézműves / csipkeverő
Működési formanyugdíj mellett
Kézműves aktivitásmesterségbemutatókat tart / értékesít
TelepülésPelsőcardó [Ardovo]
Rövid URL
ID8013
Módosítás dátuma2017. október 19.

3 találat