Kézműves - vállalkozó, iparos, mester

iparos, mester

17 találat

Petro Barbara

Részletek

Petro Barbara
1697827470165

Felvidékről, Nagymegyerről költöztem Budapestre 2015-ben, ekkor könyvelőként kezdtem el dolgozni egy cég szlovákiai piacán. A kerámiázással először 2017-ben ismerkedtem meg, akkor még az Aquincumi Múzeumban, a restaurátori munkám kapcsán kerültem közelebb az agyaghoz. Még abban az évben elkezdtem mélyíteni a tudásom a területen, kerámia képzéseken vettem részt, hogy megtanuljam, hogy kell bánni az agyaggal. Később megalapítottam a saját kerámia vállalkozásom, ami Pihepots nevet viseli, ennek székhelye Győr, ahol a műhelyem is található. A tudásomat folyamatosan bővítem, jelenleg épp Argentínában tanulok el helyi keramikustól itteni, hagyományos technikát, amit természetesen szeretnék hazavinni és otthon alkotni ebben a stílusban. A tárgyaimat jellemzi az organikus, természetes, szinte már már puritán formavilág, mindezek keverednek a modern stílus jegyeivel, színeivel. A kerámiáim Győrben megtekinthetők, illetve Budapesten a Part Stúdió boltjában. Fontosnak tartom, hogy a megszerzett tudásomat továbbadjam, ezt workshopok keretében teszem, kisebb-nagyobb létszámban

Mesterségkézműves / keramikus
Technikaagyagozás / korongozás
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásértékesít / látogatókat fogad / kapcsolatot tart szakmai szervezetekkel, egyesületekkel
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésNagymegyer [Veľký Meder]
Rövid URL
ID101407
Módosítás dátuma2023. december 13.

Kertész Gábor

Részletek

Kertész Gábor
kertesz-gabor-1

Ásványokból, féldrágakövekből készítek ékszereket. Medálokat, nyakláncokat, karkötőket, stb. 30 éve foglalkozom ezzel, eleinte tanítás mellett, de 10 éve főállásban.

 

Mesterségkézműves / ékszerkészítő
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásértékesít
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésVárhosszúrét [Krásnohorská Dlhá Lúka]
Rövid URL
ID9350
Módosítás dátuma2019. szeptember 12.

László Ottó

Részletek

László Ottó
laszlo-otto-hanva (1)

Az European Iron art cég története:
László Ottó családi és helyi néphagyományra, gépészmérnöki végzettségére alapozva 1997-ben vaskovácsműhelyt épített szülőfalujában, Dél-Szlovákiában. Művészi kovácsmunkákat, díszvas mesterségeket, főként kapukat és kerítéseket, lakberendezést, különféle kül-és beltéri kézműves munkákat készít. Azóta több mint 300 ügyfele volt, közülük mintegy 50 hűséges, visszatérő vásárló. Rendkívül termékeny iparos, 2000-től 2015-ig összesen mintegy 300 tonna vasból készített kézműves alkotásokat. Művei mindegyike eredeti, nem is használja kétszer ugyanazt a díszt. Esztétikájára számos művészeti stílus hatással van, mint az art deco, a reneszánsz és a barokk, de mindegyik saját stílusának eredeti, magas művészi hozzáadott értékkel rendelkező ornamentális kompozíciója. Szobrászai és szobrai figurálisak, egyesek antik témájúak, mások pedig különleges egyéni karaktereket, hangulatokat és emberi viselkedést ábrázolnak.

Tanulmányai:

1988 Pécsi Tudományegyetem, Pollack Mihály Mérnöki és Informatikai Iskola
1987 Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), Mérnökképző Intézet
1979-1984 Prágai Cseh Műszaki Egyetem
1975-1979 Kassai Magyar Ipari Szakközépiskola

Munkahelyi előzmények:
1988-1997 Tanulmányainak befejezése után kilenc évet töltött Magyarországon, Szekszárdon gépészmérnökként és kiskereskedelemben.
1997-től szülőfalujába, Szlovákiába, Hanvára visszatérve megalapította saját cégét, az European Iron art Inc.-t. Épített egy vasműves műhelyt, ahol különféle vasműves munkákat és műalkotásokat készít külső és belső terekhez, valamint szobrokat és kisplasztikákat. Nagyméretű és kézműves alkotásai számos kastélyt, szállodát, éttermet, régi villát, parkot és teret díszítenek (Szlovákiában: Hotel Rotunda, Rozsnyó; Hotel Hunter, Nagyrőce; Hotel Resla, Selmecbánya; Gladiátor étterem, Kassa; Protestáns líceum, Rimaszombat; Poltári és Behyncei kastélyok Magyarországon: Mészáros Villa, Márta Villa, Budapest; Putnok főtere) Egyik remekműve II. János Pál pápa ajándéka volt. 2000 és 2015 között mintegy 300 tonna vasból készített kézműves és műalkotásokat.

Egyéb érdeklődési körök:

Szereti a művészeteket és a művészettörténetet. Orgonál a helyi (református) templomban és egyházi kórusban is. Társalapítója és aktív tagja különböző kézműves egyesületeknek (társalapítója a Gömöri Kézművesek Szövetségének, a Szlovák Vasművesek Szakszövetségének)

A nyilvános helyeken, szállodákban és kastélyokban látható főbb kézműves munkák:
-2001 Balusztrád: Rotunda, étterem és szálloda Rozsnyón, Szlovákiában (4 tonna)
-2002 Kerítés, kapu, rózsakert, ablakrácsok, lámpás, kandeláberek viktoriánus stílusban: Sedmák család kísértetkastélya Poltáron, Szlovákiában (10 tonna)
-2003 Dombormű Ulman István asztalossal közösen, arany és ezüst díszítéssel, Rozsnyó önkormányzatának (Szlovákia) ajándéka II. János Pál pápának, a pápa rozsnyói látogatása alkalmából. Jelenleg a Vatikánban van kiállítva.
-2003 Kapu, kerítés, tetőelemek, kandeláberek, belső és külső korlátok eklektikus barokk stílusban: Mészáros Villa, Napos utca, Budapest, Magyarország (15 tonna)
-2005 Kapu, kerítés, kandeláberek, korlátok, lámpák (art deco lámpa fogadásra – 1000 kg, neogótikus lámpa bálteremben – 800 kg, lámpás étteremben – 300 kg), kémény és a
kürtös Diana szobor: Hotel Hunter, Nagyrőce, Szlovákia (20 tonna)
-2006 Portálok, kapuk, kerítések, külső korlátok, szökőkút lótuszos nő figurális motívumával, szobrok a parkban (Őrszem, Két ló, Vadász a nyíllal, Táncoló lány), lámpások: Fabricky neoklasszicista kastélya család Barsfüss, Szlovákiában (14 tonna)
-2007 Gate and fences – Villa Márta, Budapest (5 tons)
-2008-Belső kézműves munkák, korlát bagollyal – a légió jelképe, gyepekből és égitestekből összeállított lámpás, Gladiátor és Nő gladiátor szobra a sziklákon, Gaullis sisak, A sárkány (a parkban) – Gladiátor étterem Kassa (10 tonna)
-2010 korlátok – Rosenau Hotel Rozsnyón, (3 tonna)
– 2011ablakrács – Protestáns líceum Rimaszombaton, Szlovákiában (6 tonna)

-2011 Dombormű a szlovákiai kassai örmény templom oltárán
-2012 Art deco kapu, kerítések (200 m) – Fabricky kastély, Beje, Szlovákia (14 tonna) –

A közterületen kiállított főbb szobrok és szobrok listája:
– Gömöroszág fája- Sajógömör, Szlovákia
– Az élet fája – Putnok főtere, Magyarország
– Barbora szobra – Hotel Resla, Selmecbánya, Szlovákia
– Nyugodt nő – A magángyűjtő Berzéte, Szlovákia.

Kiállítások:
2002 Hungexpo, Budapest, Magyarország
2003 Szerencs expo, Magyarország
2000-2010 Gömörexpo Putnok, Magyarország
2008 Gallery Megyeháza, Miskolc, Magyarország
2009 Gallery Duna part, Budapest, Magyarország
2010 Löffler Béla Galéria, Kassa, Szlovákia
2011 Országos Filmszínház Uránia, Budapest, Magyarország
2012 Expo Bártfa, Szlovákia
2013, 2014 Expo Poprad, Szlovákia.

A médiában:
Újságok: Új Szó (magyar nyelvű napilap Szlovákiában), Blikk (hetilap Magyarországon),
Vasárnap (magyar nyelvű hetilap Szlovákiában).
Magyar tévéadók: Magyar TV, RTL klub, M1, Duna TV, TV2.
Szlovák tévéadók: STV1, STV2, Markíza, Szepsi regió TV.

Imrich Süli Andrea

Részletek

Imrich Süli Andrea
suli-andrea-1

Ékszereimet sajátkezűleg készítem, elsőosztályú ásványokból. Minden darab egyedi, két egyforma ékszert nem készítek. Nagyon fontos nekem a minőség, ezért minden ékszert az utolsó részletig kidolgozom.
Klasszikus ezüsttel vagy Tiffany technikával dolgozom, amivel eredetileg a festett üvegablakok készültek. A technika Louis Comfort Tiffany-ról lett elnevezve. A „Tiffany” üvegdarabokból álló tárgy készítése során használt technikának köszönheti nevét. Ennek köszönhetően a díszüvegezés (ónozás, festés, ólomüveg) szerte a világon reneszánszát éli, nagy népszerűségnek örvend. Én az üvegdarabokat ásványokra cseréltem. Kedvenc ásványaim közé tartozik a Labradorit, Holdkő, Hegyikristály, Borostyán, Ametiszt, de sok más ásványból készítettem már eredeti medált, fülbevalót vagy gyűrűt. Ólommentes ónnal dolgozom, 96% ón, 4% ezüst ötvözettel.

Mesterségkézműves / ékszerkészítő
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásértékesít
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésKassa [Košice]
Rövid URL
ID8788
Módosítás dátuma2023. december 7.

Novák Szilvia

Részletek

Novák Szilvia
novak-szilvia-1

Gyermekkoromtól kezdve különös vonzalmat éreztem a kézműves tevékenységek iránt. Mivel kézügyességem a rajzolás terén is megmutatkozott, szüleim rajziskolába írattak.  A rajzolás, festés innentől kezdve szerves részévé vált életemnek, bárhová is kerültem. Szakmának mégis a gyógypedagógiát választottam. Csak később, 35 éves koromban kerültem kapcsolatba az agyaggal, 2011-ben egy tanfolyamon, ahol Franta Dezsőtől tanultam meg az alapokat.
Az első pillanattól megszállottja lettem a kerámiázásnak, autodidakta módon igyekeztem minél több tudásra szert tenni. Rengeteg energiát belefektettem, mire elképzeléseimnek megfelelő kerámiákat tudtam készíteni.
Akkori kollégáim, látva lelkesedésemet, egyre fejlődő munkáimat, megrendeléseikkel bátorítottak. Páromtól is rengeteg támogatást kaptam, így az egyre növekvő kereslet-, de elsősorban a belső indíttatás hatására otthagytam a gyógypedagógusi pályát. Párommal 2015-ben létrehoztunk egy kft-t (GEMMIFER sro.), ebben keramikusként tevékenykedek.

Mesterségkézműves / keramikus
Technikakorongozás
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásértékesít
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésGaramkövesd [Kamenica nad Hronom]
Rövid URL
ID8780
Módosítás dátuma2023. december 7.

Méhes Katalin

Részletek

Méhes Katalin
mehes-kata-1

A népviseletvarrást autodidakta módon sajátítottam el. Táncosként, majd később táncpedagógusként az együttesekben hasznosnak találva kutattam utána a régi viseleteknek.
Gyűjtéseken előkerülő népviseleteket viseltem (amit alkalomnak illően ma is felveszek), ill. összegyűjtve egy-egy vidék néhány darabját – néha fényképes gyűjteménnyel kibővítve – próbálom visszahozni a régi kincseket, általában együttesek viseleteiben.

Mesterségkézműves / varró/ varrónő / népviseletvarró
Technikavarrás
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásértékesít / látogatókat fogad
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésKeszegfalva [Kameničná]
Rövid URL
ID8660
Módosítás dátuma2023. december 7.

Vasy Orbán Katalin

Részletek

Vasy Orbán Katalin
vasy-orban-katalin-1

A gyöngyökkel először általános iskolában ismertetett meg az egyik tanító néni, akkor kis állatokat és egyszerű ékszereket készítettem. Később, már gimnazistaként, egy nyári táborban sajátítottam el a gyöngyszövést. Újabb pár év kihagyás után, egyetemistaként kezdtek újra foglalkoztatni a gyöngyök. Akkor internetes leírások és minták segítségével sajátítottam el az alaptechnikákat, és fejlesztettem készségeimet, majd szélesítettem a palettámat új alapanyagok és új technikák bevezetésével. Az üvegolvasztás/rogyasztás technikájával például egy kézműves kiállítás alkalmával ismerkedtem meg, ahol gyöngyékszereimmel szintén kiállító voltam.
A gyöngy- és sujtásékszereimhez előszeretettel használok Swarovski kristályokat és különféle ásványokat, de készítek ékszereket Shibori selyemmel és bőrrel is. Manapság közkedveltek az ún. modern makramé és shamballa karkötők, amikből nagyon sokat csomózok.
2015 augusztusától vállalkozói engedéllyel, akkor még munka, jelenleg anyasági mellett tevékenykedem. Interneten és vásárokban árusítom az ékszereimet, megrendelésre is dolgozom. Időnként meghívnak kézműves foglalkozást tartani, kisfiam születése előtt gyöngyfűző kört is vezettem (a gyermek és az időhiány miatt ennek vége szakadt).

Kézműves technikák: gyöngyfűzés, gyöngyhímzés, sujtás, üvegrogyasztás (fusing), bőrmegmunkálás

Mesterségkézműves / ékszerkészítő
Technikagyöngyfűzés / sujtás / bőrmegmunkálás
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásoktat / mesterségbemutatókat tart / értékesít
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésCsallóközaranyos [Zlatná na Ostrove]
Rövid URL
ID8644
Módosítás dátuma2023. december 7.

Varjú Tamás

Részletek

Varjú Tamás
varju-tamas-1

Filozófia: A gimnáziumban találkoztam először a bőr gyártásával. Miután megszerettem ezt a szakmát, a 2000-ben végzett főiskolai diploma után, úgy döntöttem, hogy elindítom a saját üzletemet. Az elmúlt 14 évben többnyire egyedi darabokat készítettem kis tételekben. Ez idő alatt hatalmas tapasztalatokat szereztem, és egyéni tervezésű termékeken dolgozva sok olyan megoldást kellett kipróbálnom, amelyek gyakran nagyon jó kihívások voltak.

Küldetés: Megpróbálom a magamat kézművesként megfogalmazni, és ennélfogva  mottóm, hogy a kevesebb néha több. Próbálom megvalósítani az ősi kézműves technikákat és hagyományokat a munkámban, azt hiszem, ez az egyetlen módja annak, hogy a hagyományos technikákat folytassuk a következő generációk számára.

Készségek: Jelenleg a munkámnak két fő kategóriája van:
1. Egyedi termékek a hagyományos és a modern stílus között.
2. A mai minimalizmus stílusát képviselő gyűjtemény. Ezekkel a gyűjteményekkel inkább Toszkána és Anglia nyersanyagát preferáltam. Minden termék kézzel készült.

Albert István

Részletek

Albert István
fulek-keses-10

Albert Istvánnak hívnak, 49 éves vagyok. A késkészítő szakmában tevékenykedem több mint 20 éve. Teljes munkaidőben végzem a tevékenységemet 12 éve. A szakmát autodidakta módon sajátítottam el, minden technikát amivel dolgozom a saját sikereimen vagy csalódásaimon keresztül tanultam ki.
A késkészítésen belül a magasabb kategóriájú késekkel foglalkozom, mint: díszített művész kések (Art knife), befektetési kések. Az általam készített termékekhez a legjobb acélokat és markolat anyagokat használom, mindent ami a világon bárhol fellelhető. Gyakori a nemesfémek (arany, platina, ezüst) használata, de a fél-drága és drágakövek is gyakran kerülnek a kezeim közé. Jobbára egyedi megrendeléseken dolgozom, nem ritkán több száz órát is. A munkáim a világ számos országában fellelhetők magángyűjteményekben. Igyekszem minden igényt kielégíteni. Az általam használt technikák ritkasága miatt nagy a kereslet a munkám iránt. A késeimet relief mély-vésetekkel, acél faragásokkal, 3D acélszobrokkal, csontfaragásokkal, scrimshaw-val (a csontvéset egy igényes formája), negatív scrimshaw-val, bulinóval (az acélvéset bonyolultabb technikája) díszítem.
2000-ben voltam az első nemzetközi késkiállításon, azóta évente 3-4 kiállításon veszek részt a világ több országában. Az elért címek felsorolása hosszadalmas lenne, mert több mint 40 alkalommal nyertem el az értékelő szakemberek elismerését szerte a nagyvilágban. 2007-ben a késem az ,”Év kése 2007″ címet nyerte el, 3-szor nyertem el a Kassai US Steel fődíját, ezenkívül többször: A kiállítás legjobbja (Best in Show), Legjobb Design, Legjobb vésnök, stb.
Tagja vagyok a Szlovákiai Késkészítők Céhjének (SAN), az Amerikai Egyedi késesek szövetségének (Custom Knife Collectors Association). Minden általam készített termékhez saját garancialevelet (Certifikat of Originality) adok, és egy céheset (SAN). Mindkettő garancia az anyagokra és az elkészítésre.

Mesterségkézműves / vésnök
Technikavésés
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásértékesít / zsűriztet / kapcsolatot tart szakmai szervezetekkel, egyesületekkel
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésFülek [Fiľakovo]
Rövid URL
ID8463
Módosítás dátuma2023. december 7.

Baffy Lajos

Részletek

Baffy Lajos
baffy-lajos-1

Ulman István alkotó társa Baffy Lajos, akivel többek között a füleki református templom berendezését, a szepsi templom szószékét, emlékműveket, kültéri faépítmények, díszes kapuk sorát készítették el. „Igen nagy öröm számomra és büszke is vagyok rá, hogy 2002-ben alapító tagja lehettem a Gömöri Kézművesek Társaságának” – fogalmazta meg Baffy Lajos.
Ulman Istvánt testvérének tekinti. „Van testvérem, de ő, mintha a második lenne. Jó ember, dolgos, ügyes kézműves. Csak rám néz, s én már tudom, mit akar, vagy fordítva. Együtt érzünk mindenben, legyen az munka, magyarság. A világban sem találhattam volna jobb munkatársat.”

Pálinkás Angelika

Részletek

Pálinkás Angelika
palinkas-angelika-keramikus-7

Édesapám, Linter István festő volt, akitől a mesterséget megszerettem. Inkább a szobrászkodás felé indultam, de nem vettek fel a Pozsonyi Művészeti Középiskolába (Stredná umelecká priemyslovka). Ekkor a gimnázium helyett a modrai Majolikába mentem tanulni, 3 éven át. 1989 decemberében otthagytam a gyárat, kiváltottam a magánvállalkozói engedélyemet.
Keramikus vállalkozásomat 1990-ben alakítottam meg Köbölkúton Keramika – Angelika Pálinkásová néven. Leginkább megrendelések alapján dolgozom. A habán és modern ornamentikát használom a kerámiáimban. A legtöbb megrendelést az önkormányzatok és városok polgármestereitől kapom, mivel reprezentatív célokra címereket is készítek. Magánszemélyek vállalati jelképeket, reprezentatív ajándéktárgyakat rendelnek.

Mesterségkézműves / keramikus
Technikakorongozás
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásértékesít / látogatókat fogad
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésKöbölkút [Gbelce]
Rövid URL
ID8396
Módosítás dátuma2023. december 11.

Agócs Anna

Részletek

Agócs Anna
agocs-anna-ajnacsko-1

Kézi és gépi hímzéssel foglalkozom. A hímzés fortélyait nagymamámtól és édesanyámtól, valamint önképzéssel szereztem. Hímzéseimmel különféle ruhadarabokat (pólók, ingek, szoknyák, körsálak stb.), kiegészítőket, valamint lakástextilt díszítek.

Mesterségkézműves / hímző
Technikavarrás
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásértékesít
Szakmai besoroláshagyományőrző kézműves (hagyományos úton és hagyományos közegben tanulta) / hagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésAjnácskő [Hajnáčka]
Rövid URL
ID8320
Módosítás dátuma2023. december 11.

Néveri Viktória

Részletek

Néveri Viktória
neveri-viktoria-1

Tűzzománc szakon tanultam Gútán, a magán szakközépiskolában, majd ólomüvegezést Budapesten. Tanulmányaim befejezése után kiváltottam az ipari engedélyt és Léván egy műhelyt nyitottam bolttal együtt, ahol készítem és egyben értékesítem munkáimat.
Kézműves technikái: ólomüvegezés, tűzzománc, búrot redizájn, kárpitozás, dekorációk készítése.

Mesterségkézműves / ékszerkészítő
Technikaólomüvegezés / tűzzománc
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásoktat / mesterségbemutatókat tart / értékesít
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésBarsvárad [Tekovský Hrádok]
Rövid URL
ID8312
Módosítás dátuma2023. december 11.

Ádám Veronika

Részletek

Ádám Veronika
adam-veronika-almagy-1

Ádám Veronika 1969-ben látta meg a napvilágot Rimaszombatban. Születése óta Almágyban él. Az általános iskolában Ádám Zita tanítónőnek köszönhetően megszerette a magyar irodalmat és megtanulta értékelni a magyar kultúrát, gyökereink ismeretének fontosságát. Soha nem jutott eszébe elhagyni a szülőföldet, hisz csak itt lehet igazán önmaga.

A tornaljai mezőgazdasági középiskolát, amelynek könyvelői szakán végzett, a megfelelő szaktudás átadása mellett a magyarság szellemiségének ápolása is jellemezte. Ebben az időszakban nagyon sok vers- és prózamondó versenyen vett részt, a kassai Kazinczy-napokon pedig újságírói díjban részesült. Akkoriban úgy gondolta, irodalommal, történelemmel, tehát a magyar nemzetiségével összefüggő pálya vár rá. A  sorsa másképp alakult, húsz évig a banki szektorban dolgozott. Szerette a munkáját, de gondolatai másfelé jártak. Szerette volna a környezete szokásait, a magyar hagyományokat népszerűsíteni és átadni a fiataloknak: „A megoldás az orrom előtt volt. Nagyon szerettem alkotni, már gyerekkoromban is sokszor díszítettem a ruháimat hímzéssekkel, mindig is tetszettek a színes virágok. Ezekben a munkálatokban lelkes segítőre találtam az édesanyámban. A hímzés és a kézimunka szeretetét neki köszönhetem, tőle tanultam mindent. A hímzést, kötést, varrást, kreativitást és szépérzéket. Innen már egyszerű volt megfogalmazni mit is szeretnék csinálni és miért. A hímzésen keresztül szeretném megmutatni, kifejezni, hogy mennyire gazdag, mennyire szép, mennyire viselhető, szerethető, egyedi és igényes a magyar népi hímzés.”

Eldöntötte, hogy napi szinten a magyar népi hímzéssel szeretne foglalkozni. 2015. január 1-én egyéni vállalkozást indított Angel Art néven, amit ma már  csak Angyalműhelyként emlegetnek. Kezdetben a kalocsai virágok motívumrendszeréhez nyúlt, majd a matyó hímzés elemeit mutatta meg a munkáiban. Az idő előrehaladtával azonban egyre jobban érdekelte a palóc és a  gömöri minták története, formája. Ma már a világ minden táján megjelennek a munkái. Felvidéki óra ketyeg Ausztráliában, matyó óra mutatja az időt Isztambulban, népi hímzésű pólói, blúzai kedvesek Angliában, Svédországban, Amerikában, Kanadában, Mexicóban. Saját tervezésű termékei, a nemzeti színekben pompázó kalocsai mintákból alkotott „magyar kéz” és „magyar gitár” is nagyon népszerűek.

Célja, hogy a népi hímzést kicsit újra gondolva megjelenítse a napi viseletben, hogy viselhetővé, népszerűvé tegye a mai modern ruhadarabokon. Ezért azon dolgozik, hogy a fiatalabb korosztály is megismerhesse ezeket a motívumokat, ezzel is erősödjön bennük a nemzeti identitástudat. Szeretné látni, hogy a fiatalok szeretik, tovább viszik, büszkén viselik elődeik hímzésmintáit.

„Úgy érzem fontos és kötelességünk is, hogy folyamatosan fenn tartsuk őseink hagyományait, szokásait és kultúráját. Ebben a tarka világban, ahol több ezer kilométert órák alatt meg lehet tenni, ahol pár nap alatt különböző kultúrákba, országokba, emberek közé lehet kerülni, nagyon fontos, hogy tudjuk és megmutassuk, hová tartozunk. Gyökér nélkül gyenge még egy fűszál is, nemhogy egy ember. Ebben a szellemben készítem a palóc mintás ruhadarabokat, tarisznyákat és használati tárgyakat, amelyek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek.”

Távlati céljai között szerepel:
– további palóc minták kutatása és felfedezése, valamint ezek beiktatása a munkáiba,
– olyan használati tárgyak készítése, amelyek igényes kiegészítői lehetnek minden háztartásnak,
– megismerni a gömöri hímzés technikáját, mert helyileg ez áll a legközelebb kulturális örökségünkhöz,
– egy palóc viseletekből álló kollekció megalkotása, ahol a régi viseleteket modernebb szabásformában mutatná be, ragaszkodva a minták eredetiségéhez,
– végül a megszerzett tudását szívesen átadná  a gyerekeknek iskolai szakkörökön vagy más rendezvényeken keresztül.

Mesterségkézműves / hímző
Technikahímzés
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásoktat / mesterségbemutatókat tart / értékesít / kapcsolatot tart szakmai szervezetekkel, egyesületekkel
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésAlmágy [Gemerský Jablonec]
Rövid URL
ID8102
Módosítás dátuma2023. december 11.

Majoros Jácint

Részletek

Majoros Jácint
majoros-jacint-mehesz-2

Családi méhészetünk gyökerei mintegy 150 évre vezethetőek vissza. Az 1902-ben született dédapám, Viczén Ignác édesapjától sajátította el a kasos méhészkedés rejtelmeit, a méhek szeretetét. Én nagyszüleim révén kerültem kapcsolatba a méhekkel, nagyapám, Viczén István, aki elismert méhész szakoktató volt, teremtette meg a mai méhészetünk alapjait. Gyerekkoromtól látogatója voltam a családi méhészetnek, s próbáltam elsajátítani e csodálatos tudomány különféle nehézségeit. Jó pár éve már, hogy igyekszem a legmagasabb szinten végezni e tevékenységet, amelynek eredménye egy több telephelyből álló, közel kétszáz méhcsaláddal rendelkező farm kiépítése.
Ma már korszerű technológiával termelünk fajtamézeket, és állítunk elő különböző kézműves és gyógyító termékeket.

2012-ben megkaptuk a „Kiváló Szlovák méz” termékvédjegy használatát, amelyet 2014-ben a Gömöri regionális termékvédjegy használatának megszerzése követett.

Mesterségkézműves / méhész
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásértékesít / kapcsolatot tart szakmai szervezetekkel, egyesületekkel
Szakmai besoroláshagyományőrző kézműves (hagyományos úton és hagyományos közegben tanulta)
TelepülésTornalja [Tornaľa]
Rövid URL
ID7962
Módosítás dátuma2023. december 11.

Lukács János

Részletek

Lukács János
15338826_1340847055934453_8865121867130924186_n

1952-ben születtem, aktívan szobrászattal néhány éve foglalkozom. Emlékművek építésével a kilencvenes évek elejétől. A művészettel gyerekkorom óta kapcsolatban vagyok szüleim által. Édesapám szintén szobrászkodott, amikor ideje engedte.
A szobrászat alapjait tőle sajátítottam el beleértve az öntéstechnikákat is. Gyerekkoromban gyakran megfordultam Löffler Béla szobrászművész alkotóműhelyében, mivel édesapám személyes jó barátja volt. Ennek ellenére megtagadta, hogy tanítson engemet.
A rajzolás örömét édesanyámnak köszönhetem, aki rengeteget festett. Eljártam vele a rajzkörre, ami az ötvenes években működött Dr. Szamuelisz festő vezetésével, Szepsiben. Az alkotókészségemet először a kőfaragó szakmámmal kapcsolatban kezdtem használni. Ezek főleg a háborús emlékművek voltak mint pl. a komáróci, somodi, vendégi, horváti, buzitai stb. emlékművek.

Az első köztéri szoborportréval kombinált emléktáblám Rácz Olivér író és költő emlékére készült, a Kassai Márai Sándor általános és középiskola falán látható.
Szintén szoborportré és emléktábla a Szepsi Csemadok felkérésére készült. Ez a Fábry Zoltán emlékmű Csemadok Szepsi székházfalát díszíti.

Mesterségkézműves / szobrász
Technikafafaragás
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásoktat / zsűriztet / kapcsolatot tart szakmai szervezetekkel, egyesületekkel
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésSzepsi [Moldava nad Bodvou]
Rövid URL
ID7945
Módosítás dátuma2023. december 11.

5005Leather

Részletek

5005Leather
5005_logo_2

5005 leather – szívvel és kézzel, hagyományos módszerekkel és eljárásokkal készített, az időtlenség illatával átitatott bőrdíszművek a Csallóközből. Termékeim kitalálása és megalkotása során nem a gyorsan változó trendet követem, hanem az időtálló és az embert szolgáló dizájnt. Az aprólékos kézimunkával és minőségi nyersanyagokból készült bőrdíszművek így veled együtt válnak majd egyre érettebbé, hűen szolgálva téged a mindennapokban. Minden termékem egyedi, megismételhetetlen, a kézműves munkának és a felhasznált bőr jellegének köszönhetően pedig egyszerre tökéletes és tökéletlen. Közhelynek számíthat, de a bőr – finomsága és a magából kisugárzott melegség folytán – sosem megy ki a divatból. A bőrdíszmű viselése napjainkban, az egyszer használatos, eldobható műanyag termékek korszakában egyediséget és eredetiséget kölcsönöz, kidomborítva viselője markáns egyéniségét.
A kínálatomban aktuálisan szereplő termékek mellett egyedi darabokat is készítek. Akár konkrét elképzelésed van, akár csak egy gondolat-foszlány szintjén fogalmazódott meg benned az igény, keress bátran, megbeszéljük! Mivel valamennyi munkamozzanatot saját kezűleg végzek, a termék elkészítése több órát, de akár több napot is igénybe vehet!

Mesterségkézműves / bőrműves
Technikabőrmegmunkálás
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásértékesít
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésDunaszerdahely [Dunajská Streda]
Rövid URL
ID7837
Módosítás dátuma2023. december 12.

17 találat