Kézműves - ékszerkészítő
4 találat

Petro Veronika

Részletek

Petro Veronika
UGR_6552

Petro Veronikának hívnak, Nagymegyerről származom, viszont jelenleg Nemeshódosban élek. Tanult szakmámat tekintve egészségügyi asszisztens vagyok, jelenleg varrónőként dolgozom, ám a szabadidőmet a család mellett teljes mértékben az ékszerkészítésnek szentelem. Gyerekkorom óta kreatív lélek vagyok, mindig babráltam valamivel. 10 éve már, hogy elkezdtem ékszerkészítéssel foglalkozni. Sujtás technikával dolgozom, amit teljesen autodidakta módon sajátítottam el. Az ékszereim a Cukorpalánták nevet kapták. A cukor az édességet, a kedvességet jelenti, a palánták pedig azt, ahogy az ötletek nőnek a gondolataimból. A természet és a saját belső világom inspirál. A Cukorpalánták szín- és formavilága mind kifejezi érzéseim egy-egy pillanatát. Van, hogy az ékszereimbe becsempészek olyan köveket, melyeket saját magam készítek süthető gyurmából.

A Cukorpalánták logója egy becsukott szemű madár. Súlytalan és légies, mint a fölénk magasodó égbolt, közben álmodik. Csillogásról, a napfény illatáról. Nincsenek világmegváltó álmaim. Addig csinálom, amíg kikapcsol a velük való foglalkozás, amíg örömöt szerez, és amíg örömöt tudok okozni másoknak. Az alkotás a cél.
Mesterségkézműves / ékszerkészítő
Technikasujtás
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásértékesít
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésNemeshodos [Vydrany]
Rövid URL
ID101474
Módosítás dátuma2024. január 8.

Polák Kele Monika

Részletek

Polák Kele Monika
kele-monika-7

Három gyermekes anyuka vagyok, természettudományi főiskolát végeztem Pozsonyban. Szabadidőmben nagyon szeretek kézműveskedni. A sujtás ékszerek készítése a kedvencem. Emellett karkötőket, nyakláncokat és fülbevalókat is készítek gyöngyökből, természetes kövekből.

Mesterségkézműves / ékszerkészítő
Technikagyöngyfűzés / sujtás
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásértékesít
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésTardoskedd [Tvrdošovce]
Rövid URL
ID9203
Módosítás dátuma2023. december 6.

György Henrietta

Részletek

György Henrietta
gyorgy-heni-1

A nevem György Henrietta, 1992-ben végeztem a Nyitrai Pedagógiai Fakultáson magyar-orosz-képzőművészet szakon. Azóta pedagógusként dolgozom, először a füleki Mocsáry Lajos AI-ban, majd 2003-tól a Ragyolci AIapiskola és Óvodában oktatok magyar nyelvet, irodalmat és képzőművészetet.

Már a főiskolán megragadott a textilművészet több válfaja is: a textilfestés (batikolás), a szövés, fonás, fonatolás, valamint ezek alkalmazása a ruhák, öltözetek díszítésében, egyedivé tételében. Gyakorló pedagógusként vallom, hogy diákjaim önkifejezésében is sok sikert lehetett ezeknek a művészeti ágaknak az alkalmazásával elérni. Mivel úgy gondolom, az adott nemzet számára minden művészet kiindulópontja a saját hagyományaiban rejtőzik, ezért is igyekszem tanítványaimat a magyar hagyományos ornamentika – főként a kereszténység felvétele előtti – változatos formáival megismertetni. Saját festett textiljeimen is ez a formavilág tükröződik.

Autodidakta módon (szakirodalomból és a környék idősebb asszonyaitól) megtanultam a fonás, a fonatolás, madzag- és kártyaszövés valamint a szövés technikáját, ezeket az ismereteket is szeretném a diákjaimnak vagy az érdeklődő fiataloknak továbbadni.  A Ragyolci AIapiskola és Óvoda tanulóit már sok alkalommal készítettem a „Kincskeresők” Hagyományos Értékeket Kutató Diákok országos konferenciájára, Galántára, ahol több ízben épp a környékünk szövött hagyományait, mintakincsét mutatták be. 2001 óta a Pro Futuro PT mellet működő Motolla Kézműves Kör keretein belül tehetem ezt, hiszen így részt vehettem sok falunapon, alkotótáborban (pl. az évente megvalósuló Palóc Népművészeti Táborban), a Csemadok szervezésében hagyományosan megrendezett „Örvendezzünk”-ön, valamint más szervezetek gyerekek és a nagyközönség számára szervezett foglalkozásain. A Motolla keretein belül nyílt lehetőségem kiállításokon is bemutatni munkáimat. Pályázatok segítségével az alapiskolásokat ismertetjük meg a hagyományos népi mesterségekkel, ezáltal igyekszünk továbbörökíteni nemzeti hagyományainkat.  Emellett továbbra is képezem magamat, hiszen a textillel való munka számtalan újabb ismeretekkel szolgál a számomra is.

Amint az előbbiekből is kitűnik, nem kézművesnek, hanem a hagyományos kultúrát tisztelő, arra építő, azt tovább örökíteni igyekvő rajztanárnak vallom magamat. Szívesen mutatom meg az érdeklődőknek a textilművészet általam már megismert területeit, ezért vállalom a következő fajta foglalkozásokat:

  • batikolás (varrott, kötözött, viaszos) oktatását,
  • körmönfonás, fonatolás, kártya- és madzagszövés, szövés oktatását,
  • sujtás ékszerek, fonott, csomózott, varrott ékszerek, kiegészítők készítését,
  • gyöngy ékszerek készítését,
  • gombostűfejes technikával, viasszal írt tojások készítésének oktatását,
  • hagyományos gyertya készítését (gyertyamártást).

Mivel pedagógus vagyok, nem főállásban foglalkozom a textilezéssel. Mégis örömömre szolgál, ha hasznosnak találják az általam készített kiegészítőket, lakástextilt vagy ékszereket. A legnagyobb öröm azonban, ha a tanítványaim büszkélkednek el azzal, mi mindent készítettek a már megszerzett ismereteikből.

Mesterségkézműves / ékszerkészítő
Technikaszövés / gyöngyfűzés / sujtás / körmönfonás / batikolás
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásoktat
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésRagyolc [Radzovce]
Rövid URL
ID8928
Módosítás dátuma2023. december 6.

Vasy Orbán Katalin

Részletek

Vasy Orbán Katalin
vasy-orban-katalin-1

A gyöngyökkel először általános iskolában ismertetett meg az egyik tanító néni, akkor kis állatokat és egyszerű ékszereket készítettem. Később, már gimnazistaként, egy nyári táborban sajátítottam el a gyöngyszövést. Újabb pár év kihagyás után, egyetemistaként kezdtek újra foglalkoztatni a gyöngyök. Akkor internetes leírások és minták segítségével sajátítottam el az alaptechnikákat, és fejlesztettem készségeimet, majd szélesítettem a palettámat új alapanyagok és új technikák bevezetésével. Az üvegolvasztás/rogyasztás technikájával például egy kézműves kiállítás alkalmával ismerkedtem meg, ahol gyöngyékszereimmel szintén kiállító voltam.
A gyöngy- és sujtásékszereimhez előszeretettel használok Swarovski kristályokat és különféle ásványokat, de készítek ékszereket Shibori selyemmel és bőrrel is. Manapság közkedveltek az ún. modern makramé és shamballa karkötők, amikből nagyon sokat csomózok.
2015 augusztusától vállalkozói engedéllyel, akkor még munka, jelenleg anyasági mellett tevékenykedem. Interneten és vásárokban árusítom az ékszereimet, megrendelésre is dolgozom. Időnként meghívnak kézműves foglalkozást tartani, kisfiam születése előtt gyöngyfűző kört is vezettem (a gyermek és az időhiány miatt ennek vége szakadt).

Kézműves technikák: gyöngyfűzés, gyöngyhímzés, sujtás, üvegrogyasztás (fusing), bőrmegmunkálás

Mesterségkézműves / ékszerkészítő
Technikagyöngyfűzés / sujtás / bőrmegmunkálás
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásoktat / mesterségbemutatókat tart / értékesít
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésCsallóközaranyos [Zlatná na Ostrove]
Rövid URL
ID8644
Módosítás dátuma2023. december 7.

4 találat