Kézműves - ékszerkészítő
2 találat

György Henrietta

Részletek

György Henrietta
gyorgy-heni-1

A nevem György Henrietta, 1992-ben végeztem a Nyitrai Pedagógiai Fakultáson magyar-orosz-képzőművészet szakon. Azóta pedagógusként dolgozom, először a füleki Mocsáry Lajos AI-ban, majd 2003-tól a Ragyolci AIapiskola és Óvodában oktatok magyar nyelvet, irodalmat és képzőművészetet.

Már a főiskolán megragadott a textilművészet több válfaja is: a textilfestés (batikolás), a szövés, fonás, fonatolás, valamint ezek alkalmazása a ruhák, öltözetek díszítésében, egyedivé tételében. Gyakorló pedagógusként vallom, hogy diákjaim önkifejezésében is sok sikert lehetett ezeknek a művészeti ágaknak az alkalmazásával elérni. Mivel úgy gondolom, az adott nemzet számára minden művészet kiindulópontja a saját hagyományaiban rejtőzik, ezért is igyekszem tanítványaimat a magyar hagyományos ornamentika – főként a kereszténység felvétele előtti – változatos formáival megismertetni. Saját festett textiljeimen is ez a formavilág tükröződik.

Autodidakta módon (szakirodalomból és a környék idősebb asszonyaitól) megtanultam a fonás, a fonatolás, madzag- és kártyaszövés valamint a szövés technikáját, ezeket az ismereteket is szeretném a diákjaimnak vagy az érdeklődő fiataloknak továbbadni.  A Ragyolci AIapiskola és Óvoda tanulóit már sok alkalommal készítettem a „Kincskeresők” Hagyományos Értékeket Kutató Diákok országos konferenciájára, Galántára, ahol több ízben épp a környékünk szövött hagyományait, mintakincsét mutatták be. 2001 óta a Pro Futuro PT mellet működő Motolla Kézműves Kör keretein belül tehetem ezt, hiszen így részt vehettem sok falunapon, alkotótáborban (pl. az évente megvalósuló Palóc Népművészeti Táborban), a Csemadok szervezésében hagyományosan megrendezett „Örvendezzünk”-ön, valamint más szervezetek gyerekek és a nagyközönség számára szervezett foglalkozásain. A Motolla keretein belül nyílt lehetőségem kiállításokon is bemutatni munkáimat. Pályázatok segítségével az alapiskolásokat ismertetjük meg a hagyományos népi mesterségekkel, ezáltal igyekszünk továbbörökíteni nemzeti hagyományainkat.  Emellett továbbra is képezem magamat, hiszen a textillel való munka számtalan újabb ismeretekkel szolgál a számomra is.

Amint az előbbiekből is kitűnik, nem kézművesnek, hanem a hagyományos kultúrát tisztelő, arra építő, azt tovább örökíteni igyekvő rajztanárnak vallom magamat. Szívesen mutatom meg az érdeklődőknek a textilművészet általam már megismert területeit, ezért vállalom a következő fajta foglalkozásokat:

  • batikolás (varrott, kötözött, viaszos) oktatását,
  • körmönfonás, fonatolás, kártya- és madzagszövés, szövés oktatását,
  • sujtás ékszerek, fonott, csomózott, varrott ékszerek, kiegészítők készítését,
  • gyöngy ékszerek készítését,
  • gombostűfejes technikával, viasszal írt tojások készítésének oktatását,
  • hagyományos gyertya készítését (gyertyamártást).

Mivel pedagógus vagyok, nem főállásban foglalkozom a textilezéssel. Mégis örömömre szolgál, ha hasznosnak találják az általam készített kiegészítőket, lakástextilt vagy ékszereket. A legnagyobb öröm azonban, ha a tanítványaim büszkélkednek el azzal, mi mindent készítettek a már megszerzett ismereteikből.

Mesterségkézműves / ékszerkészítő
Technikaszövés / gyöngyfűzés / sujtás / körmönfonás / batikolás
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásoktat
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésRagyolc [Radzovce]
Rövid URL
ID8928
Módosítás dátuma2023. december 6.

Benkoné Horkay Tünde

Részletek

Benkoné Horkay Tünde
benko-horkay-tunde-1

A füleki Motolla Kézműves Baráti Kör, a Palócföldi Népi Iparművészek Egyesületének és a Felvidéki Hagyományos Kézművesek Fórumának tagja. A füleki Mocsáry Lajos Alapiskola alsó tagozatos pedagógusa. Fontosnak tartja, hogy a népi kultúra, értékrend, kismesterségek és a hagyományok továbbadása minél nagyobb mértékben visszakerüljön a közgondolkodásba. Ennek érdekében a Motolla KBK tagjaival rendszeresen vezet kézműves foglalkozásokat fesztiválokon, táborokban és egyéb képzéseken. Húsz éve folyamatosan vezet kézműves szakkört a munkahelyén.
Több mesterségbe is volt alkalma belekóstolni a Gébárti Kézműves Házban. Tudását játszóházak, táborok alkalmával oktatja is gyermekeknek pl.: mézeskalács díszítés, hímzés, gyékény- és csuhé tárgyak, játékok készítése, nemezelés, gyertyamártás, batikolás, szövés kereten, agyagozás.

Fő alkotási területei:
Tojásírás – viaszos batik technikával, hagyományos mintakincs felhasználásával írja a tojásokat, melyeket természetes festékekkel fest meg. Mestere Bércziné Szendrő Csilla, a Népművészet Mestere
Gyöngyfűzés – hagyományos népi ékszereket, nyakékeket, valamint modernebb gyöngyékszereket készít. Mesterei: Kocsisné Koszorús Anikó, Deák Zsófi, Szupper Kriszta, a Népművészet Ifjú Mestere.

2 találat