Kézműves - ékszerkészítő
3 találat

Mészáros Éva

Részletek

Mészáros Éva
meszaros-eva-1

A makramé az 1960-as évek népszerű kézimunkafajtája és iparművészeti ága volt.
Pedagógiai tanulmányaim során ismerkedtem meg ezzel a technikával Léván. A 70-es években megszerzett alapismereteimet az utóbbi 15 év alatt olyannyira továbbfejlesztettem, hogy egyéni ötleteimet megvalósítva egy sajátos stílust alakítottam ki. A napjainkban újraéledt, bizsudivatot is befolyásoló makramé-kultusz arra ösztönzött, hogy a rusztikusabb, durvább fonalak helyett finomabb anyagokkal dolgozzak. Így találtam rá a vékonyabb len- és kenderzsineg-szálakra. Az ékszer-készítésnél ezekkel a szálakkal dolgozom. Úgynevezett mikro-makramé technikát alkalmazva aprólékos műveket kreálok.
1986-tól a Karvai Mezőgazdasági Középiskola kollégiumának nevelője, majd vezetője lettem, előtte a muzslai óvoda igazgatónője voltam. 2002-től a KORAVA Vidékfejlesztési és Kulturális Társulás alapító tagja voltam Karván, ahol 34 éve élek. Ennek a szervezetnek szívügye a kézműves technikák újraélesztése és megszerettetése. A KORAVA kézműves táborokban kezdtem oktatni makramézásra a fiatalabb nemzedéket, de a révkomáromi Selye János Egyetem által szervezett pedagógus továbbképzéseken is tanítottam már.
Gyakran hívnak meg kiállításokra, vásárokra külföldön és belföldön egyaránt.
A teljesség igénye nélkül pár magyarországi helyszín: Budapest, Esztergom, Tata, Nyúl, Velem, Lábatlan, Komárom, Neszmély, Leányvár, Kecskemét, Visegrád.
Szlovákiai helyszínek: Udvard, Nyitra, Mocs, Muzsla, Köbölkút, Érsekújvár, Lég, Kolon, Párkány, Nána, Izsa, Gúta, Karva, Búcs, Komárom, Martos, Zsolna, Dunaszerdahely.
Alkotásaimat viseli többek közt: Bauer Edit EP képviselő, Szvorák Katalin népdalénekes és Siklósi Beatrix televíziós szerkesztő.
Első kiállításom Izsán nyilt meg 2008 augusztusában Szilva József festőművésszel, a második 2009-ben Virten, Czafrangó Szilvia festőművésszel. Gyermekfoglalkozásokat is tartok.
Kézműves technikáim: körmönfonás és egyéb fonástechnika, zsinórszövés, makramé

Mesterségkézműves / ékszerkészítő
Technikafonás / körmönfonás
Működési formanyugdíj mellett
Kézműves aktivitásoktat / mesterségbemutatókat tart / értékesít / kapcsolatot tart szakmai szervezetekkel, egyesületekkel
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésPárkány [Štúrovo]
Rövid URL
ID8544
Módosítás dátuma2023. december 13.

Benkoné Horkay Tünde

Részletek

Benkoné Horkay Tünde
benko-horkay-tunde-1

A füleki Motolla Kézműves Baráti Kör, a Palócföldi Népi Iparművészek Egyesületének és a Felvidéki Hagyományos Kézművesek Fórumának tagja. A füleki Mocsáry Lajos Alapiskola alsó tagozatos pedagógusa. Fontosnak tartja, hogy a népi kultúra, értékrend, kismesterségek és a hagyományok továbbadása minél nagyobb mértékben visszakerüljön a közgondolkodásba. Ennek érdekében a Motolla KBK tagjaival rendszeresen vezet kézműves foglalkozásokat fesztiválokon, táborokban és egyéb képzéseken. Húsz éve folyamatosan vezet kézműves szakkört a munkahelyén.
Több mesterségbe is volt alkalma belekóstolni a Gébárti Kézműves Házban. Tudását játszóházak, táborok alkalmával oktatja is gyermekeknek pl.: mézeskalács díszítés, hímzés, gyékény- és csuhé tárgyak, játékok készítése, nemezelés, gyertyamártás, batikolás, szövés kereten, agyagozás.

Fő alkotási területei:
Tojásírás – viaszos batik technikával, hagyományos mintakincs felhasználásával írja a tojásokat, melyeket természetes festékekkel fest meg. Mestere Bércziné Szendrő Csilla, a Népművészet Mestere
Gyöngyfűzés – hagyományos népi ékszereket, nyakékeket, valamint modernebb gyöngyékszereket készít. Mesterei: Kocsisné Koszorús Anikó, Deák Zsófi, Szupper Kriszta, a Népművészet Ifjú Mestere.

Pálinkáš Erika

Részletek

Pálinkáš Erika
palinkas-erika-drotozo-1

Engedjék meg, hogy bemutatkozzam. A nevem Pálinkás Erika, 54 éves vagyok Bodrogszerdahely községben élek, ahol a községi hivatalban adminisztrációs alkalmazottként dolgozom. Szabadidőm nagy részében, már 13 éve, mint kézműves drótos – ékszereket alkotok különböző drótokból és kiegészítőkből. Hogyan lettem kézműves?
A bátyám szintén drótos kézműves – aki már művészeti szinten alkot –, évekkel ezelőtt jött az ötlettel, hogy én is próbáljak készíteni valamit drótból. Javasolt egyszerű dekoratív halacskákat alkotni, folyami kövekkel kombinálva. Fokozatosan bevezetett a drótozás rejtelmeibe, megtanultam a drótok tulajdonságait, különböző technikákat. Nem igazán sikerültek az első munkáim, de a bátyám biztatott, hogy ne adjam fel és folytassam. Sokszor kellett türelmesnek és kitartónak lennem, és addig dolgoztam egy-egy ékszeren amig nem készült el a képzeletem szerint. Így egy idő után már saját tervezésem alapján alkottam. Minden egyes darab egyedi, minden tudásom és szeretetem tükröződik bennük. Nagy öröm számomra, ha a vásárlóim visszatérve újabb alkotásaimat vásárolják meg, és büszkén viselik azokat. Az alkotás mestersége nagyon sok türelemre tanított meg, és nyugalmat hozott az életembe. Tagja vagyok a Gömöri Kézművesek Társulásának – Várhosszúréten, a GEMER- Kézműves Inkubátornak- Rozsnyón.
Foglalkozásokat már nem vállalok, munkáimat különböző vásárokon és kulturális rendezvényeken lehet megtekinteni, illetve megvásárolni. Olyan rendezvényeken és vásárokon tudok csak megjelenni, amik közelebb vannak, mivel a távolabbi helyekre nincs módomban eljutni a mozgássérültségem miatt. Továbbá a Hosszúréti Kézműves házban vannak a tárgyaim letétbe helyezve az érdeklődők számára. Eleget tudok tenni egyedi megrendeléseknek is, mint például személyes és alkalomra szabott ünnepi öltözékekhez saját megtervezésű szetteket elkészíteni, akár egy fotó alapján a ruháról. Megrendelésekre dolgozom féldrágakövekkel is, belekomponálom a megrendelt követ a drótos ékszerbe. Készítettem már menyasszonyi szettet is. A megadott elérhetőségeken lehet megtekinteni és rendelni ezeket egyeztetés után.

Imádok alkotni, főleg akkor, mikor a múzsa megihlet engem 🙂
Minden alkotásom tartalmaz egy kis darabot a lelkemből.

3 találat