Kézműves - ékszerkészítő
9 találat

Petro Veronika

Részletek

Petro Veronika
UGR_6552

Petro Veronikának hívnak, Nagymegyerről származom, viszont jelenleg Nemeshódosban élek. Tanult szakmámat tekintve egészségügyi asszisztens vagyok, jelenleg varrónőként dolgozom, ám a szabadidőmet a család mellett teljes mértékben az ékszerkészítésnek szentelem. Gyerekkorom óta kreatív lélek vagyok, mindig babráltam valamivel. 10 éve már, hogy elkezdtem ékszerkészítéssel foglalkozni. Sujtás technikával dolgozom, amit teljesen autodidakta módon sajátítottam el. Az ékszereim a Cukorpalánták nevet kapták. A cukor az édességet, a kedvességet jelenti, a palánták pedig azt, ahogy az ötletek nőnek a gondolataimból. A természet és a saját belső világom inspirál. A Cukorpalánták szín- és formavilága mind kifejezi érzéseim egy-egy pillanatát. Van, hogy az ékszereimbe becsempészek olyan köveket, melyeket saját magam készítek süthető gyurmából.

A Cukorpalánták logója egy becsukott szemű madár. Súlytalan és légies, mint a fölénk magasodó égbolt, közben álmodik. Csillogásról, a napfény illatáról. Nincsenek világmegváltó álmaim. Addig csinálom, amíg kikapcsol a velük való foglalkozás, amíg örömöt szerez, és amíg örömöt tudok okozni másoknak. Az alkotás a cél.
Mesterségkézműves / ékszerkészítő
Technikasujtás
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásértékesít
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésNemeshodos [Vydrany]
Rövid URL
ID101474
Módosítás dátuma2024. január 8.

Polák Kele Monika

Részletek

Polák Kele Monika
kele-monika-7

Három gyermekes anyuka vagyok, természettudományi főiskolát végeztem Pozsonyban. Szabadidőmben nagyon szeretek kézműveskedni. A sujtás ékszerek készítése a kedvencem. Emellett karkötőket, nyakláncokat és fülbevalókat is készítek gyöngyökből, természetes kövekből.

Mesterségkézműves / ékszerkészítő
Technikagyöngyfűzés / sujtás
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásértékesít
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésTardoskedd [Tvrdošovce]
Rövid URL
ID9203
Módosítás dátuma2023. december 6.

György Henrietta

Részletek

György Henrietta
gyorgy-heni-1

A nevem György Henrietta, 1992-ben végeztem a Nyitrai Pedagógiai Fakultáson magyar-orosz-képzőművészet szakon. Azóta pedagógusként dolgozom, először a füleki Mocsáry Lajos AI-ban, majd 2003-tól a Ragyolci AIapiskola és Óvodában oktatok magyar nyelvet, irodalmat és képzőművészetet.

Már a főiskolán megragadott a textilművészet több válfaja is: a textilfestés (batikolás), a szövés, fonás, fonatolás, valamint ezek alkalmazása a ruhák, öltözetek díszítésében, egyedivé tételében. Gyakorló pedagógusként vallom, hogy diákjaim önkifejezésében is sok sikert lehetett ezeknek a művészeti ágaknak az alkalmazásával elérni. Mivel úgy gondolom, az adott nemzet számára minden művészet kiindulópontja a saját hagyományaiban rejtőzik, ezért is igyekszem tanítványaimat a magyar hagyományos ornamentika – főként a kereszténység felvétele előtti – változatos formáival megismertetni. Saját festett textiljeimen is ez a formavilág tükröződik.

Autodidakta módon (szakirodalomból és a környék idősebb asszonyaitól) megtanultam a fonás, a fonatolás, madzag- és kártyaszövés valamint a szövés technikáját, ezeket az ismereteket is szeretném a diákjaimnak vagy az érdeklődő fiataloknak továbbadni.  A Ragyolci AIapiskola és Óvoda tanulóit már sok alkalommal készítettem a „Kincskeresők” Hagyományos Értékeket Kutató Diákok országos konferenciájára, Galántára, ahol több ízben épp a környékünk szövött hagyományait, mintakincsét mutatták be. 2001 óta a Pro Futuro PT mellet működő Motolla Kézműves Kör keretein belül tehetem ezt, hiszen így részt vehettem sok falunapon, alkotótáborban (pl. az évente megvalósuló Palóc Népművészeti Táborban), a Csemadok szervezésében hagyományosan megrendezett „Örvendezzünk”-ön, valamint más szervezetek gyerekek és a nagyközönség számára szervezett foglalkozásain. A Motolla keretein belül nyílt lehetőségem kiállításokon is bemutatni munkáimat. Pályázatok segítségével az alapiskolásokat ismertetjük meg a hagyományos népi mesterségekkel, ezáltal igyekszünk továbbörökíteni nemzeti hagyományainkat.  Emellett továbbra is képezem magamat, hiszen a textillel való munka számtalan újabb ismeretekkel szolgál a számomra is.

Amint az előbbiekből is kitűnik, nem kézművesnek, hanem a hagyományos kultúrát tisztelő, arra építő, azt tovább örökíteni igyekvő rajztanárnak vallom magamat. Szívesen mutatom meg az érdeklődőknek a textilművészet általam már megismert területeit, ezért vállalom a következő fajta foglalkozásokat:

  • batikolás (varrott, kötözött, viaszos) oktatását,
  • körmönfonás, fonatolás, kártya- és madzagszövés, szövés oktatását,
  • sujtás ékszerek, fonott, csomózott, varrott ékszerek, kiegészítők készítését,
  • gyöngy ékszerek készítését,
  • gombostűfejes technikával, viasszal írt tojások készítésének oktatását,
  • hagyományos gyertya készítését (gyertyamártást).

Mivel pedagógus vagyok, nem főállásban foglalkozom a textilezéssel. Mégis örömömre szolgál, ha hasznosnak találják az általam készített kiegészítőket, lakástextilt vagy ékszereket. A legnagyobb öröm azonban, ha a tanítványaim büszkélkednek el azzal, mi mindent készítettek a már megszerzett ismereteikből.

Mesterségkézműves / ékszerkészítő
Technikaszövés / gyöngyfűzés / sujtás / körmönfonás / batikolás
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásoktat
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésRagyolc [Radzovce]
Rövid URL
ID8928
Módosítás dátuma2023. december 6.

Bartal Tímea

Részletek

Bartal Tímea
bartal-timea-1

Érsekújvári járásából származik, jelenleg Zoboralján tanít. Szabadidejében, körülbelül három-négy éve hajócsipkével, más néven frivolitással foglalkozik. Ékszereket, főleg fülbevalókat, karkötőket és brosstűket készít.
A kézműves, egyedi dolgok mindig is vonzották, főleg ha valakinek egyedi ékszere volt. A technikát magát egy budapesti táborban látta egy hölgytől. Érdekesnek találta, s nagyon megtetszett neki. Az interneten rengeteg videót megnézett, tanulta a trükköket, kiegészítette saját ötleteivel. Egyelőre otthon dolgozik munka után, szabadidejében.

Kézműves technika: hajócsipke készítő

Mesterségkézműves / ékszerkészítő
Technikahajócsipke készítés
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásértékesít
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésBart [Bruty]
Rövid URL
ID8595
Módosítás dátuma2023. december 7.

Fehér Erzsébet

Részletek

Fehér Erzsébet
kurty-erzsebet-1

A gyöngyfűzést Vasy Orbán Katalintól tanultam, kb. 8 éve foglalkozom ezzel szabadidőmben. Interneten elérhető minták alapján készítem egyedi ékszereimet, sosem készítek két egyformát.

Mesterségkézműves / ékszerkészítő
Technikagyöngyfűzés
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásmesterségbemutatókat tart
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésKomárom [Komárno]
Rövid URL
ID8588
Módosítás dátuma2017. december 20.

Benkoné Horkay Tünde

Részletek

Benkoné Horkay Tünde
benko-horkay-tunde-1

A füleki Motolla Kézműves Baráti Kör, a Palócföldi Népi Iparművészek Egyesületének és a Felvidéki Hagyományos Kézművesek Fórumának tagja. A füleki Mocsáry Lajos Alapiskola alsó tagozatos pedagógusa. Fontosnak tartja, hogy a népi kultúra, értékrend, kismesterségek és a hagyományok továbbadása minél nagyobb mértékben visszakerüljön a közgondolkodásba. Ennek érdekében a Motolla KBK tagjaival rendszeresen vezet kézműves foglalkozásokat fesztiválokon, táborokban és egyéb képzéseken. Húsz éve folyamatosan vezet kézműves szakkört a munkahelyén.
Több mesterségbe is volt alkalma belekóstolni a Gébárti Kézműves Házban. Tudását játszóházak, táborok alkalmával oktatja is gyermekeknek pl.: mézeskalács díszítés, hímzés, gyékény- és csuhé tárgyak, játékok készítése, nemezelés, gyertyamártás, batikolás, szövés kereten, agyagozás.

Fő alkotási területei:
Tojásírás – viaszos batik technikával, hagyományos mintakincs felhasználásával írja a tojásokat, melyeket természetes festékekkel fest meg. Mestere Bércziné Szendrő Csilla, a Népművészet Mestere
Gyöngyfűzés – hagyományos népi ékszereket, nyakékeket, valamint modernebb gyöngyékszereket készít. Mesterei: Kocsisné Koszorús Anikó, Deák Zsófi, Szupper Kriszta, a Népművészet Ifjú Mestere.

Pálinkáš Erika

Részletek

Pálinkáš Erika
palinkas-erika-drotozo-1

Engedjék meg, hogy bemutatkozzam. A nevem Pálinkás Erika, 54 éves vagyok Bodrogszerdahely községben élek, ahol a községi hivatalban adminisztrációs alkalmazottként dolgozom. Szabadidőm nagy részében, már 13 éve, mint kézműves drótos – ékszereket alkotok különböző drótokból és kiegészítőkből. Hogyan lettem kézműves?
A bátyám szintén drótos kézműves – aki már művészeti szinten alkot –, évekkel ezelőtt jött az ötlettel, hogy én is próbáljak készíteni valamit drótból. Javasolt egyszerű dekoratív halacskákat alkotni, folyami kövekkel kombinálva. Fokozatosan bevezetett a drótozás rejtelmeibe, megtanultam a drótok tulajdonságait, különböző technikákat. Nem igazán sikerültek az első munkáim, de a bátyám biztatott, hogy ne adjam fel és folytassam. Sokszor kellett türelmesnek és kitartónak lennem, és addig dolgoztam egy-egy ékszeren amig nem készült el a képzeletem szerint. Így egy idő után már saját tervezésem alapján alkottam. Minden egyes darab egyedi, minden tudásom és szeretetem tükröződik bennük. Nagy öröm számomra, ha a vásárlóim visszatérve újabb alkotásaimat vásárolják meg, és büszkén viselik azokat. Az alkotás mestersége nagyon sok türelemre tanított meg, és nyugalmat hozott az életembe. Tagja vagyok a Gömöri Kézművesek Társulásának – Várhosszúréten, a GEMER- Kézműves Inkubátornak- Rozsnyón.
Foglalkozásokat már nem vállalok, munkáimat különböző vásárokon és kulturális rendezvényeken lehet megtekinteni, illetve megvásárolni. Olyan rendezvényeken és vásárokon tudok csak megjelenni, amik közelebb vannak, mivel a távolabbi helyekre nincs módomban eljutni a mozgássérültségem miatt. Továbbá a Hosszúréti Kézműves házban vannak a tárgyaim letétbe helyezve az érdeklődők számára. Eleget tudok tenni egyedi megrendeléseknek is, mint például személyes és alkalomra szabott ünnepi öltözékekhez saját megtervezésű szetteket elkészíteni, akár egy fotó alapján a ruháról. Megrendelésekre dolgozom féldrágakövekkel is, belekomponálom a megrendelt követ a drótos ékszerbe. Készítettem már menyasszonyi szettet is. A megadott elérhetőségeken lehet megtekinteni és rendelni ezeket egyeztetés után.

Imádok alkotni, főleg akkor, mikor a múzsa megihlet engem 🙂
Minden alkotásom tartalmaz egy kis darabot a lelkemből.

Rádi Gódor Mária

Részletek

Rádi Gódor Mária
radi-godor-maria-1

Gyermekkorom óta kézimunkázom, horgolok, ékszereket készítek. Hagyományos és új technikákat mutatok be egy-egy vásáron, gyerekekkel foglalkozok nyári táborokban, falunapokon. Magyar nyelv és irodalom – esztétika szakos tanárként mindig volt kézműves szakköröm. Az ékszerkészítés áll hozzám a legközelebb, hazai és egzotikus fákból készítek fülbevalókat. Nem színezem őket, fontosnak tartom a  fa saját színét és erezetét.

Mesterségkézműves / ékszerkészítő
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásoktat / mesterségbemutatókat tart / értékesít
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésTesmag [Tešmák]
Rövid URL
ID7957
Módosítás dátuma2024. január 9.

Göbő Judit

Részletek

Göbő Judit
Judit06

Kamaszkoromban ismerkedtem meg a gyöngyfűzéssel, de komolyabban kisebb-nagyobb kihagyással kb. 15 éve foglalkozom a mesterséggel.
Sok mindent kipróbáltam. Budapesten a Hagyományok Házában csuhé-, szalma-, gyékényfonást tanultam, amely szintén nagyon érdekes és szép mesterség, de úgy éreztem, hogy a gyöngyfűzés áll hozzám a legközelebb. Autodidakta módon kezdtem – könyvek, folyóiratok segítségével, majd később a neten keresgéltem. 2006-ban részt vettem Füleken egy tanfolyamon, ahol Benko Tündétől tanulhattam. 2015-ben találtam rá Decsi Kiss Dorka gyöngyékszer készítőre, aki tanfolyamokat szervez Budapesten. Amikor csak tudtam, elmentem és belekóstoltam a modernebb ékszerkészítésbe is. Majd 2017-ben jött egy kihagyhatatlan alkalom, amikor is elvégeztem egy 40 órás, népi gyöngyékszer tanfolyamot, szintén Budapesten. Itt Decsi Kiss Mária, Király Zsiga-díjas gyöngyfűző, népi iparművész oktatott. Fantasztikus élményekkel és újabb ismeretekkel gazdagodtam.

Mesterségkézműves / ékszerkészítő
Technikagyöngyfűzés
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásoktat / mesterségbemutatókat tart / értékesít
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésLéva [Levice]
Rövid URL
ID7868
Módosítás dátuma2023. november 24.

9 találat