Szlovákiai Magyar Adatbank - Kézművesek » Kézműves mesterségek » szobrász szobrász – Szlovákiai Magyar Adatbank – Kézművesek
Kézműves - szobrász
3 találat

Illés Béla

Részletek

Illés Béla
illes-bela-1

1943. február 14-én Szímőn született, azóta is ott él. Fafaragással az 1970-es évektől foglalkozik. Kültéri szobrai, kopjafái mellett kisebb alkotásokat is készít. Több helyen volt kiállítása: Érsekújvárban, Pozsonyban, Ógyallán, Komáromban, önálló kiállítása Szímőn. Több kopjafát is faragott.

„A fával a 1970-es években kezdtem foglalkozni, gyerekkorom óta a szobrok és a festmények érdekeltek. A fa azért áll hozzám közel, mert nem kell hozzá csak a véső és faraghatok. Faragtam kőszobrot is, de többet láttam a fában. Az 1970-es években az érsekújvári járásban amatőr művészeti képzőt, iskolát szerveztek, amelyen festészettel foglalkoztam. Kicsit érdekelt, aztán rájöttem, hogy a fával a legegyszerűbb, mert hárman vagyunk összekapcsolva: a fa, meg a véső és én. Aztán megmaradtam a fánál, de csinálok gipszből is, meg festek is, de a fa a fő foglalkozásom. Míg dolgoztam, munka mellett faragtam. Ha a fa illata megfog, ott nem találsz határokat, nekifogsz, oszt csinálod.

A kopjafák úgy születtek, hogy a rendszerváltás után ezen a tájon is elkezdték őket faragni. Jött valahonnan Erdélyből, ilyen-olyan emlékezetekre. Először Kamocsára, a templomudvarba faragtam egyet. Jóformán azt sem tudtam, mi a lényege, aztán rendeltem egy könyvet magamnak, s abból jöttem rá, mit is jelentenek a kopjafába kifaragott részek. Bővebben kezdtem vele foglalkozni, mert ennek is, annak is kellett, a faluknak, megtanultam a kopjafafaragás csínját-bínját, de mára a kopjafafaragás leállt, mintha betelt volna a piac.
De vannak kisebb nagyobb műveim, mert sokan szeretnének ezt-azt faragtatni. Rájöttem, hogy amíg tele voltam energiával, jobban rá tudtam volna állni. Ma már nagyra értékelem, ha valaki egy fát kifarag, az már érték. Megéreztem a súlyát, de már nincs az az ambíció, hogy nekilássak. Ezelőtt elképzeltem a szobrot, és már faragtam is. A témáim majdnem mindig a falusi nép világából születtek. Próbálkoztam modernebbekkel is.

Mesterségkézműves / szobrász
Technikafafaragás
Működési formanyugdíj mellett
Kézműves aktivitásértékesít / látogatókat fogad
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésSzimő [Zemné]
Rövid URL
ID8034
Módosítás dátuma2023. december 11.

Lukács János

Részletek

Lukács János
15338826_1340847055934453_8865121867130924186_n

1952-ben születtem, aktívan szobrászattal néhány éve foglalkozom. Emlékművek építésével a kilencvenes évek elejétől. A művészettel gyerekkorom óta kapcsolatban vagyok szüleim által. Édesapám szintén szobrászkodott, amikor ideje engedte.
A szobrászat alapjait tőle sajátítottam el beleértve az öntéstechnikákat is. Gyerekkoromban gyakran megfordultam Löffler Béla szobrászművész alkotóműhelyében, mivel édesapám személyes jó barátja volt. Ennek ellenére megtagadta, hogy tanítson engemet.
A rajzolás örömét édesanyámnak köszönhetem, aki rengeteget festett. Eljártam vele a rajzkörre, ami az ötvenes években működött Dr. Szamuelisz festő vezetésével, Szepsiben. Az alkotókészségemet először a kőfaragó szakmámmal kapcsolatban kezdtem használni. Ezek főleg a háborús emlékművek voltak mint pl. a komáróci, somodi, vendégi, horváti, buzitai stb. emlékművek.

Az első köztéri szoborportréval kombinált emléktáblám Rácz Olivér író és költő emlékére készült, a Kassai Márai Sándor általános és középiskola falán látható.
Szintén szoborportré és emléktábla a Szepsi Csemadok felkérésére készült. Ez a Fábry Zoltán emlékmű Csemadok Szepsi székházfalát díszíti.

Mesterségkézműves / szobrász
Technikafafaragás
Működési formavállalkozó, iparos, mester
Kézműves aktivitásoktat / zsűriztet / kapcsolatot tart szakmai szervezetekkel, egyesületekkel
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésSzepsi [Moldava nad Bodvou]
Rövid URL
ID7945
Módosítás dátuma2023. december 11.

Palencsár Magdolna

Részletek

Palencsár Magdolna
palencsar-magdolna-1

Restén születtem 1950-ben és 1973 óta Csécsben lakom. Már gyermekkoromban vonzalmat éreztem a szobrászat iránt, talán azért is, mert az első babám egy faszobor volt, amit édesapám készített nekünk, lánytestvéreknek. Azonkívül lehetőségem volt többször ellátogatni Löffler Béla, kassai szobrász alkotóműhelyébe, aki a családunk barátja volt, és ahol közelebbről is megismerkedtem Béla bácsi munkásságával. Az ő szobrászművei is vágyat ébresztettek bennem, hogy egyszer majd én is szobrászattal foglalkozzak.
Az első eredményeket mégis 50 éves koromban értem el, amikor a fiam megajándékozott egy faragókészlettel. Főleg szobrokat és domborműveket készítek. Az első kültéri szobrom a szülőfalumban, Restén van felállítva.
2006-tól tagja vagyok a Gömöri Kézművesek Társulásának.

Mesterségkézműves / szobrász
Technikafafaragás
Működési formanyugdíj mellett
Kézműves aktivitásoktat / mesterségbemutatókat tart / értékesít / zsűriztet / kapcsolatot tart szakmai szervezetekkel, egyesületekkel
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésCsécs [Čečejovce]
Rövid URL
ID7938
Módosítás dátuma2023. december 11.

3 találat