Szlovákiai Magyar Adatbank - Kézművesek » Kézműves mesterségek » fafaragó fafaragó – Szlovákiai Magyar Adatbank – Kézművesek
Kézműves - fafaragó
4 találat

Ürge József

Részletek

Ürge József
urge-jozsef-somorja-nagypaka-babszem-janko-2019

Pozsonyban születtem 1950-ben, jelenleg Somorján lakom. Testnevelő tanárként dolgoztam, majd nyugdíjazásomig iskola igazgatóként tevékenykedtem. A faragás szabadidős elfoglaltságnak indult, kis dolgokat készítettem (kisplasztikákat), a kezdetben még faanyagom sem igen volt és helyem sem. Meg kellett tanulni a technológiát, az anyagismeretet, az élesítéseket, majd később a gépek használatát. Ez a tanulás a mai napig tart. A munkáimat sokáig nem mertem megmutatni senkinek, csak a családnak, majd bíztatásukra 2011-ben megrendeztem az első önálló kiállításomat.  Nem sokkal ezután Somorján, Dunaszerdahelyen, majd pedig Nagymegyeren is kiállítást szerveztünk. Az alkotásaim megtalálhatók Magyarországon, Kanadában, Erdélyben, Csehországban és Ausztriában.

Szívesen járok szimpóziumokra, tanulás szempontjából voltam többször Szlovákiában ill. Morvaországban is.

Néha gyermekfoglalkozásokat is tartok táborokban.

Mesterségkézműves / fafaragó
Technikafafaragás
Működési formanyugdíj mellett
Kézműves aktivitáslátogatókat fogad / kapcsolatot tart szakmai szervezetekkel, egyesületekkel
Szakmai besoroláshagyományőrző kézműves (hagyományos úton és hagyományos közegben tanulta)
TelepülésSomorja [Šamorín]
Rövid URL
ID101038
Módosítás dátuma2023. december 4.

Kovács Zoltán

Részletek

Kovács Zoltán
kovacs-zoltan-1

Kamionsofőr, aki fest, farag és még a bőrrel is dolgozik. Műhelyében megtalálhatók a táskák, övek vagy különféle bőr kiegészítők. Ettől függetlenül faszobrokat is farag. „Már gyermekként szerettem alkotni, és ez bennem maradt. A családom támogatja hobbimat.” Családjával egy négyszobás lakásban él, ahol az egyik szoba műhely. A festészettel gyermekkorában kezdett foglalkozni, a többi idővel jött. „Az apám nagyon ügyes ember volt. Lehet, hogy tőle örököltem e képességet, ő avatott be a faragás titkaiba.” Eleinte számos kitűnő festőt imitált. Idővel azonban megtalálta a saját stílusát. Körülbelül háromszáz képet festett és több kiállítást is rendezett. Minden egyes festményében magát is elrejti.
Véletlenül jutott a bőrművességhez. “Örököltem egy pásztortáskát, s úgy gondoltam, hogy ezt is meg akarom tanulni. Kipróbáltam, azóta többet készítettem.” Azóta korszerűsítette a kézitáskái gyártását.

Alkalmazott technikái: faszobrászat, fafaragás, bőrművesség, festészet.

Mesterségkézműves / fafaragó / bőrműves
Technikafafaragás / bőrmegmunkálás
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásmesterségbemutatókat tart / kapcsolatot tart szakmai szervezetekkel, egyesületekkel
Szakmai besoroláshagyományőrző kézműves (hagyományos úton és hagyományos közegben tanulta)
TelepülésFülek [Fiľakovo]
Rövid URL
ID8896
Módosítás dátuma2023. december 6.

Baffy Lajos

Részletek

Baffy Lajos
baffy-lajos-1

Ulman István alkotó társa Baffy Lajos, akivel többek között a füleki református templom berendezését, a szepsi templom szószékét, emlékműveket, kültéri faépítmények, díszes kapuk sorát készítették el. „Igen nagy öröm számomra és büszke is vagyok rá, hogy 2002-ben alapító tagja lehettem a Gömöri Kézművesek Társaságának” – fogalmazta meg Baffy Lajos.
Ulman Istvánt testvérének tekinti. „Van testvérem, de ő, mintha a második lenne. Jó ember, dolgos, ügyes kézműves. Csak rám néz, s én már tudom, mit akar, vagy fordítva. Együtt érzünk mindenben, legyen az munka, magyarság. A világban sem találhattam volna jobb munkatársat.”

Ulman István

Részletek

Ulman István
ulman-istvan-fafarago (1)

A népi kultúrába született. Katonaság után, 1974-ben egy erdélyi kirándulása után döbbent rá, hogy Gömörben Erdélyhez képest csak lappang a népi mesterség. Amikor látta az ottani élő népművészetet, úgy gondolta, ezt itthon is meg kell csinálni, fel kell éleszteni.
Fával is kicsi kora óta dolgozik, így belefogott a faragásba. Kezdetben saját készítésű szerszámokkal, a maga kárán tanult meg bánni a fával. A gombaszögi táborokban már elhivatott társakkal folytatta a munkát. Autodidakta módon tanultak.
Az első nagyobb, megrendelésre készült munkáját Löffler Bélának köszönheti. A svedléri templomból a rozsnyói bányamúzeumba került, a bányászat csínját-bínját megmutató paraszt barokk oltárnak kellett elkészítenie a másolatát. Akkor már tudta, a fával való munka egy életre szól.
Ulman István csoportos és egyéni kiállításokon 1973-tól van jelen. Az eltelt évtizedek alatt számtalan tárlaton csodálhatták munkáit, de ő inkább azt szereti, ha szabadtéren láthatóak.
Bár mezőgazdász a tanult szakmája, mindig rajzolt. A változások után neki fogott vállalkozni, kultúrával, a Krajcár Könyvesbolttal és lapterjesztőként.
Igazi sorsfordulót a millecentenárium éve jelentette életében, 1996-ban. Ekkor faragták Ibrányban, Várhosszúrét testvértelepülésén a honfoglalási emlékművet. „Jó sorsom húsz éve összehozott Baffi Lajossal, akivel azóta is együtt faragunk. Hangos szó, vita sose volt köztünk, pedig írás, szerződés vagy ilyesmi sincs arról, hogy együtt dolgoznánk. A kapukon, emlékműveken, templomokon, bútorokon kívül tetőfelújításokkal is foglalkozunk.“
Amióta mívesebbnél mívesebb munkákat adnak ki a kezük alól, nem kell megrendeléseket keresniük. Jó munkájuk híre messzi vidékekre eljutott, ennek hála, sok helyen dolgozhattak.
A füleki református templom, Szepsiben a katolikus templom néhány berendezési tárgya, képkerete, Várhosszúrét kopjafái, Hárskút, Jólész, Ibrány, Szepsi, Jászó, Királyhelmec, Tornalja. Saját motívumvilágot találtak ki, szkíta, perzsa meg gömöri, erdélyi mintakincsből ötvözött saját világot faragnak.
Ulman István és munkatársai munkáját az egyediség, a mívesség, az odafigyelés, a befektetett munka, és sajátságos szellemiség jellemzi. Talán a legjobban a becsület, a mesterségbeli legjobb tudás, az elhivatottság arányos keverékéről beszélhetnénk, olyan keménységről, határozottságról, állhatatosságról – egy olyan gömöri magyar életérzésről, amit nem mindenki ért meg azonnal.
Példaképei Koós Károly, aki a jólétért meg a sikerért nem hagyta el a szülőföldjét, maradt Erdélyben. Másik nagy példaképe Makovecz Imre, ahogy ő tisztelte a fát meg az ősi motívumokat, az neki életre szóló megerősítés. Nagykaposi tanára, Jakab Sándor, aki a hatvanas években beoltotta őt a magyar nyelv és kultúra szeretetével.

Mesterségkézműves / fafaragó
Technikafafaragás
Működési formanyugdíj mellett
Kézműves aktivitásértékesít / látogatókat fogad / kapcsolatot tart szakmai szervezetekkel, egyesületekkel
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésVárhosszúrét [Krásnohorská Dlhá Lúka]
Rövid URL
ID7996
Módosítás dátuma2024. január 9.

4 találat