Kézműves - tojás díszítő
2 találat

Sánta Mária

Részletek

Sánta Mária
santa-maria-7

A 81 éves nyugdíjas tanítónő kb. 20 éve foglalkozik különböző tojásdíszítő technikákkal. Tyúk-, kacsa-, lúd-, strucc-, emu- és pulykatojásokat csipkéz és fest. 2008 telén a komáromi Limes Galériában, 2009 nyarán az érsekújvári Regionális Kulturális Központban, 2011-ben Tardoskedden csodálhatta meg nagy becsben tartott darabjait a széles közönség.
Mestere az azsúrozott, más néven áttört tojások technikájának. „Az áttört tojások készítésére a nyugdíjas éveimre lett időm. Eleinte csak tyúktojásokon próbálkoztam. Igazából mindent a saját káromon tanultam, mert egyszerűen nem volt kitől tanácsot kérni”. Több éves munka, gyakorlás és kitartás kellett ahhoz, hogy ma ilyen szépeket készítsen.
A kalocsai motívumokat riseliő technikával párosítja. A viaszos minták is egyediek, hiszen nem a klasszikus viaszírásos díszítést alkalmazza. Az ehhez szükséges színeket maga vegyíti – hogy megfelelő színeket kapjon –, és olajba áztatott kanóc fölött olvasztja meg.
„A strucc- és az emutojásokból készült ékszertartóknál a fabergé tojások inspiráltak. Igyekszem változatos díszítéseket alkalmazni. A selyemmel bélelt ékszertartónál a gyöngyöket és más díszeket húrral rögzítem.”

Életkorából és az anyagbeszerzés nehézségéből kifolyólag már ritkán készít írott, és áttört tojásokat, azonban elvétve még nekilát egy-egy darab elkészítéséhez, ill. otthonában számos díszes tojás megtekinthető.

Mesterségkézműves / tojás díszítő
Technikatojás díszítés / tojásírás / áttört tojás / tojásfestés
Működési formanyugdíj mellett
Kézműves aktivitásoktat / mesterségbemutatókat tart / értékesít
Szakmai besoroláshagyományos kézműves (tanfolyamokon, táborokban tanulta a mesterséget, magas szinten műveli)
TelepülésTardoskedd [Tvrdošovce]
Rövid URL
ID9195
Módosítás dátuma2023. december 6.

Molnár Belány Szilvia

Részletek

Molnár Belány Szilvia
molnar-belany-szilvia-1

Zoboralján született, Kolonban nőtt fel. A tojásírást itt tanulta gyermekkorában a nagypapájától, bár ez a technika nem eredeti koloni, nem igazán tudja, ő honnan ismerte. Többféle technikát tanított meg neki, valamiért éppen ez tetszett meg, ezt vitte tovább. A gombostűfejjel rajzolt, viaszolt technikát alkalmazza, amely a Kárpát-medence számos területén ismert volt: Lengyelországban, Magyarországon, Ausztriában, Szlovákiában – leginkább Gömörben. Mintái gömöri ihletésűek, de most már leginkább a saját kreativitására támaszkodik. A munka hosszadalmas folyamat, a tojás kifújásával kezdődik. Ezt követően a kifújt tojáshéjat tisztítja, fertőtleníti, zsírtalanítja, azaz előkészíti a festésre. A tojáshéjat színezőlébe áztatva megfesti, és a színes tojáshéjra viszi fel az olvadt fehér színű viaszt egy gombostű segítségével. Batikolni is szokta, ilyenkor a tojáshéjra méhviasszal viszi fel a mintát, utána festőlébe áztatja. Száradás után a viaszt leolvasztja. Így rajzolódik ki a minta. Festéskor szívesen kísérletezik természetes anyagokkal – gyönyörű, változatos színeket ad például a hagymahéj, a cékla, illetve a kávé…
A módszert továbbgondolta, karácsony környékén üveggömböt és gyertyát is szívesen díszít a fent leírt technikával.

Mesterségkézműves / tojás díszítő
Technika
Működési formamunka mellett
Kézműves aktivitásoktat / mesterségbemutatókat tart / értékesít
Szakmai besoroláshagyományőrző kézműves (hagyományos úton és hagyományos közegben tanulta)
TelepülésÉrsekújvár [Nové Zámky]
Rövid URL
ID8611
Módosítás dátuma2023. december 7.

2 találat